Milletvekili Kayıtları Sürüyor - Haberler
Haberi Paylaş

Milletvekili Kayıtları Sürüyor

Milletvekili Kayıtları Sürüyor

Milletvekili seçiminin ardından 26. Dönem Parlamentosu'nda kayıt işlemleri sürüyor.

Milletvekili seçiminin ardından 26. Dönem Parlamentosu'nda kayıt işlemleri sürüyor.

Meclis Şeref Holü'nde kurulan merkeze, AK Parti Aksaray milletvekilleri İlknur İnceöz, Cengiz Aydoğdu ve Mustafa Serdengeçti birlikte geldi.

AK Parti Grup Başkanvekili İnceöz, milletvekilleri Aydoğdu ve Serdengeçti'nin rozetlerini taktı.

İnceöz, 1 Kasım'da milletin istikrardan yana tercih kullandığını belirterek, 7 Haziran'ın ardından kaybedilen oyların telafi edilmesi için acil eylem planı ile ekonomik vaatlerin gerçekleştirilmesinin Türkiye'nin önünde yol haritası olarak durduğunu kaydetti.

1982 Anayasası'nın değiştirilmesi yönünde de milletin talebi bulunduğunu ifade eden İnceöz, "Güçlü hedefleri olan Türkiye'nin üzerine dar gelen 82 Anayasası'nın değiştirilmesinin acil olduğu kaçınılmazdır" dedi.

Geçen dönem Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda 60 maddede uzlaşma sağlandığını anımsatan İnceöz, "1982 Anayasası'nın topyekun değiştirilmesi, milletin, ülkemizin, değişen dünyanın ihtiyaçları karşısında yeni bir anayasanın yapılması acildir" diye konuştu.

İnceöz, yeni kurulabilecek anayasa uzlaşma komisyonunun, eşit temsil, oy oranı ya da milletvekili sayısına göre şekillendirilebileceğini ifade ederek, "Ancak Meclis'teki temsil oranları ve milletvekili sayısı üzerinden bunu tartışmakta fayda var" dedi.

-"Anayasa için işbirliği yapılmalı"-

TBMM Başkanvekili, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı da kayıt yaptıranlar arasındaydı.

Gazetecilerin sorusu üzerine Bostancı, şimdiye kadar anayasa değişikliklerinin askeri darbe dönemlerinde yapıldığını, sivil toplumun, anayasa yapabilme rüştüne sahip olduğunu gösterme durumun da bulunduğunu kaydetti.

Bunun sadece AK Parti'nin değil, bütün siyasi partilerin görevi olduğunu belirten Bostancı, "Mevcut şartlar çerçevesinde temsiliyeti de düşünerek uzlaşma esasında bir anayasa için işbirliği yapılmalı. AK Parti, Türkiye partisi, her türlü değerlendirmeye açık bir biçimde bu anayasa tartışmalarını yapacaktır. Umarım diğer siyasi partiler de gereken esnekliği, uzlaşmayı gösterirler ve toplumun talebinin de bu yönde olduğuna dikkat ederek yeni anayasa için kolları sıvarlar" diye konuştu.

Başkanlık konusunun da anayasa çerçevesinde tartışılması gerektiğini ifade eden Bostancı, muhalefetin, başkanlık tartışmasını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adı çerçevesinde yürüttüğünü, sistem değişikliliklerinin kişiye odaklı tartışılmaması gerektiğini söyledi. Bostancı, şunları dile getirdi:

"Muhalefete naçizane tavsiyem, Sayın Cumhurbaşkanını paranteze alıp, soyut bir başkanlık tartışması üzerinden konuya yaklaşmalıdır. İnsanlar fani ama ülkelerin hayatı uzun süre inşallah devam edecek. Uzun soluklu, Türkiye siyaseti ve toplumu için ne getirir, problemlerimizi çözme konusunda parlamenter ve başkanlık sistemi arasında mukayeseyi nasıl yapmak gerekir, bunu tartışmak gerekir. Başkanın kim olacağından ziyade sisteme ilişkin bir tartışma yürütebilirsek sanıyorum daha iyi bir netice alırız."

Bugün kayıt yaptıran 8 milletvekili ile birlikte kayıt yaptıran milletvekili sayısı 18'e ulaştı.

AA - Son Dakika Haberleri

Başkanlık Sistemi, Naci Bostancı, Ak Parti, Türkiye, Politika, Güncel, Haber

title