Milletvekili Kafkas'tan Selahattin Biçer'e Ziyaret

Milletvekili Kafkas'tan Selahattin Biçer'e Ziyaret

AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas, Çorum Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer'i Ziyaret Ederek, Çiftçinin Sıkıntılarını Dinledi.

Milletvekili Kafkas'tan Selahattin Biçer'e Ziyaret

AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas, Çorum Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer'i ziyaret ederek, çiftçinin sıkıntılarını dinledi.

Çiftçilerin kuraklık nedeniyle yapılan desteklerden memnun olduklarını belirten Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Biçer, çiftçiye yapılan desteklerin olumlu olduğunu ve çiftçiyi rahatlatacağını belirtti. Biçer, "Türkiye'de son dönemlerde yaşanılan kuraklıktan kurtulmanın tek çaresi, yeşil alanların çoğaltılmasıdır. Yeşil alanın çoğaltılması için de meyveciliğe önem verilmeli ve meyvecilik konusunda yapılan devlet desteğinin arttırılması gerekir" dedi. Çorum'da son dönemlerde bodur meyvecilik

konusunda önemli adımlar attıklarını ve pilot bölge olarak belirlenen köylerde ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Biçer, "Şuanda 300-400 dönüm

meyve bahçesi oluşturduk. Çiftçilerimizi meyvecilik yapma konusunda sürekli olarak teşvik etmeye çalışıyoruz. Hükümetimiz eğer meyvecilik konusuna biraz destek verirse, hem kuraklıktan kurtulmak için kentimiz yeşillenmiş olur, hem de üreticilerimiz daha fazla kazanırlar" diye konuştu.

Türkiye'de yıllardır en çok ihmal edilen kesimin çiftçiler olduğunu belirten Agah Kafkas ise, "Hükümeti kurar kurmaz ilk işimiz çiftçimizin sorunlarını gidermek olmuştur. Birbirlerine borçlanan, aldıkları kredileri ödeyemedikleri için evleri ve traktörleri hacizlenen çiftçilerimiz girdikleri bataklıktan kurtarılmışlardır. Biz Cumhuriyet tarihinden bu yana yapılan desteklerden daha fazla köylerimize destek sağladık. Köylerimize KÖYDES sayesinde hizmet götürdük. Diğer illerin köyleri pırıl pırıl iken

Çorum'un köyleri adeta harabe durumunda ve biz yılların ihmalini ve yılların haksızlığını gidermek için mücadele veriyoruz" diye konuştu.

Bu seneyi 'Sulama Yılı' ilan edeceklerini belirten Milletvekili Agah Kafkas, "Çiftçilerimize ürün desteği yanısıra sulama amaçlı destekler de veriyoruz ve bu yıl sulama desteklerimiz artarak devam edecektir. Ziraat odaları çiftçilerimizi bilgilendirmeli ve sulu tarıma geçilmesi konusunda projeler hazırlamalarını teşvik etmeleri gerekir" ifadelerini kullandı.

Köylerde çok fazla traktör olduğunu belirten Kafkas, "Köylerimizde çok fazla traktör almak yerine birlik olsalar, her köye yetecek kadar ortak traktör alsalar daha mantıklı ve kazançlı olur. Artık 'komşumun traktörü var, ben de alayım' mantığından vazgeçilmeli ve birlikte hareket etmelidir. Biz birlikte hareket eden ve kooperatifleşen köylerin projelerine önem veriyoruz ve destekliyoruz" dedi.

(ES-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA