Milletvekili Genel Seçimi

Milletvekili Genel Seçimi
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Bursa'da, kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti 9, CHP 5, MHP 3, HDP ise 1 milletvekili çıkardı.

Bursa'da, kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti 9, CHP 5, MHP 3, HDP ise 1 milletvekili çıkardı.

Kesin olmayan sonuçlara göre, Bursa'da AK Parti yüzde 43,88 CHP yüzde 28,03 MHP yüzde 17,72, HDP ise yüzde 5,48 oy aldı. İlin 18 milletvekilliğinden 9'unu AK Parti, 5'ini CHP, 3'ünü MHP, 1'ini ise HDP aldı.

AK Parti'den Mehmet Müezzinoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, Cemalettin Kani Torun, Hüseyin Şahin, İsmet Su, Hakan Çavuşoğlu, Önder Matlı, Zekeriya Birkan ve Bennur Karaburun, CHP'den Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu, MHP'den İsmet Büyükataman, Kadir Koçdemir ve Tevfik Topçu, HDP'den ise Asiye Kolçak, milletvekili seçildi.

Bursa'da, 2011'deki seçime göre AK Parti'nin oy oranı düştü, CHP ve MHP'nin oranları ise yükseldi. O seçimde AK Parti yüzde 52,93, CHP yüzde 24,98 MHP yüzde 14,42 oy almıştı. 18 milletvekilliğinden 11'ini AK Parti, 5'ini CHP, 2'sini MHP kazanmıştı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2011 yılında AK Parti'den Edirne Milletvekili olarak parlamentoya girmişti, bu kez Bursa'dan seçildi. Bir önceki dönemde AK Parti'den milletvekili olarak görev yapan Hüseyin Şahin, İsmet Su, Hakan Çavuşoğlu ve Önder Matlı da yeniden seçimi kazandı. TBMM'nin 24'üncü dönem Bursa milletvekillerinden Canan Candemir Çelik ise bu kez Gaziantep'ten parlamentoya girdi.

Bursa'da, yağmur altında tekerlekli sandalyesiyle giderken bir arkadaşının şemsiye tuttuğu fotoğrafıyla tanınan engelli Bennur Karaburun, AK Parti'nin aday listesinde 9'uncu sıradaydı. Karaburun, partisinin 9 milletvekilinden biri oldu.

CHP'nin Bursa milletvekillerinin tümü değişti. Bu partinin bir önceki dönemde 5 milletvekilinden hiçbiri, 25'inci dönem adayları listesinde yer almıyordu.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise yine Bursa'dan tekrar milletvekili seçildi. Eski valilerden Kadir Koçdemir de MHP'den seçilen milletvekilleri arasında bulunuyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title