Milletvekili Genel Seçimi - Haberler
Haberi Paylaş

Milletvekili Genel Seçimi

AA - Haberler | Yerel
Milletvekili Genel Seçimi

AK Parti İl Başkanı Ömer Bütüner, Türkiye genelinde HDP'nin barajı aşmasının ve AK Parti'nin mevcut duruma göre tek başına iktidar olamamasının üzüntü kaynağı olduğunu söyledi.

AK Parti İl Başkanı Ömer Bütüner, Türkiye genelinde HDP'nin barajı aşmasının ve AK Parti'nin mevcut duruma göre tek başına iktidar olamamasının üzüntü kaynağı olduğunu söyledi.

Bütüner, il binasında düzenlenen basın toplantısında, seçim sürecinde zorlu bir maraton yaşadıklarını, partililerin gece gündüz demeden çalıştıklarını ifade etti.

Seçim sonuçlarının vatandaşların takdiri olduğunu belirten Bütüner, buna saygı duyulması gerektiğine işaret etti. Seçimlerden beklemedikleri bir sonuç aldıklarını söyleyen Bütüner, şöyle konuştu:

"Türkiye genelinde HDP'nin barajı aşması, AK Parti'nin mevcut duruma göre tek başına iktidar olamaması da ayrı bir üzüntü kaynağı. Bütün bunların sonuçlarını genel merkezimiz ile değerlendireceğiz, ona göre bir yöntem belirleyeceğiz. Bugün seçim burada sona ermiştir. Şimdi değerlendirmeleri yapma zamanıdır."

AK Parti Burdur milletvekili adayı Petek

AK Parti Burdur milletvekili adayı Reşat Petek de çıtayı biraz yüksek tuttukları için bekledikleri sonucu alamadıklarını savundu. Seçime giren partiler yönünden yaptıkları değerlendirmede, Türkiye genelinden daha yüksek oranda oy aldıklarını, tüm partiler arasında da en fazla oyu çıkardıklarını hatırlatan Petek, "Bize en yakın partiye yüzde 16 fark yapmış, birinci olarak çıkmış bir partiyiz. Bu gerçeği konuşarak farklı bir sonuca varmış oluyoruz" diye konuştu.

Petek, Türkiye'deki gelişmeleri dikkate alarak yorum yapmaları gerektiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"1950-1960 arası Menderes dönemi yaşandı. Türkiye bir darbeyle gerileme dönemine girdi. Ülkede kriz, kaos oldu, koalisyonlarla yönetildi. Bu krizlerden anarşi çıktı. Arkasından yeni bir darbe bahanesi yapıldı ve 12 Eylül 1980'ler yaşandı. Hemen sonra millet kendisini topladı, antidemokratik yönetime tepkisini koydu, rahmetli Özal iktidar oldu. Ama iktidar rehavet ve gevşeklik getiriyor. Sürekli iktidarda olan partinin de yıpranması söz konusu oluyor. Özal'dan sonra Türkiye'de 28 Şubat yaşandı. 3 dönemdir AK Parti'mizin iktidarında da kabul etmeliyiz ki şahsi hatalar da dahil yıpranmalara neden olan şeylerin yaşanması söz konusu olabilir."

Petek, siyasi mücadelenin yapılabileceğini, ancak Türkiye'de AK Parti'ye karşı bir "şer ittifakı" kurulduğunu belirtti. Petek, tüm bunlara karşın partisinin seçimlerden en güçlü çıktığını kaydetti.

AK Parti Burdur milletvekili adayı İbrahim Ekici de seçim sürecinde kendilerine destek veren partililere teşekkür etti.

Resmi olmayan sonuçlara göre Burdur'da AK Parti'den Reşat Petek, CHP'den Mehmet Göker ve MHP'den Alparslan Ahmet Dursun milletvekili olmaya hak kazandı.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
500
title