Milletler Arası Hat Yarışması Sonuçlandı

Milletler Arası Hat Yarışması Sonuçlandı

İslam Tarih Sanat ve Araştırma Merkezi'nin (Ircıca) Hattat Haşim El-bağdadi Adına 3 Yılda Bir Düzenlediği Milletler Arası Hat Yarışması Sonuçlandı. Yarışmada, Erzurumlu İki Hattat Ödüle Layık Görüldü.

Milletler Arası Hat Yarışması Sonuçlandı

İslam Tarih Sanat ve Araştırma Merkezi'nin (IRCICA) Hattat Haşim El-Bağdadi adına 3 yılda bir düzenlediği Milletler Arası Hat Yarışması sonuçlandı. Yarışmada, Erzurumlu iki hattat ödüle layık görüldü.

IRCICA'nın Yıldız Sarayı'ndaki merkezinde sonuçları duyurmak amacıyla yapılan toplantıda konuşan İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, amaçlarının hat sanatını korumak ve geliştirmek olduğunu ifade ederek, bu yıl 7.'si düzenlenen yarışmada büyük gelişme kat edildiğini anlattı. Hat sanatının etkisinin çok büyük olduğunun anlaşıldığını dile getiren İhsanoğlu, "Hat sanatı bu yarışmayla bir standart kazandı'' dedi.

IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren ise Ahmed Ziya İbrahim başkanlığındaki yarışma jürisinin, 28 Mart tarihinden beri bin 616 levhayı gözden geçirerek, 916 hattatın çalışmalarını büyük bir titizlikle değerlendirdiğini kaydetti.

Toplantıda daha sonra 38 ülkeden bin 616 eserin yarıştığı 7. Milletler Arası Hat Yarışması'nda 14 hat dalında ödül almaya hak kazanan kişiler açıklandı. Hat sanatının en önemli dallarından 'celi sülüs' ve 'sülüs' dallarında birincilik ödülünü Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) M. Faruk Haddad kazandı. Türkiye'den Arda Çakmak 'celi ta'lik' ve 'ta'lik' dallarında, BAE'den Halid El-Sai 'celi divani' alanında, Suriye'den Mahmut D. Cellul ise 'divani' alanında birinciliğe layık görüldü.

Türkiye'den toplam 15 hattatın dereceye girdiği milletler arası hat yarışmasında, Erzurumlu iki hattat derece aldı. "Celi Sülüs" dalında üçüncülüğe Erzurumlu hattat Ömer Faruk Özoğul layık görülürken, yine Erzurumlu olan ve çalışmalarını İstanbul'da sürdüren gelecek vaat eden genç hattat Nurullah Özdem ise ilk defa katıldığı yarışmada mansiyon ödülüne layık görüldü.

(İS-İRT-SN-SN-Y)