Milas'ta Özelleştirme Protestosu Yapıldı

Milas'ta Özelleştirme Protestosu Yapıldı

Milas'ta Özelleştirme Protestosu Yapıldı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri hakkında verilen Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının Resmi Gazete'de yayımlanmasanın ardından tepkiler büyüdü.

Muğla'nın Milas ilçesindeki Kemerköy ve Yeniköy Termik Santralleri hakkında verilen Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının bugün Resmi Gazete'de yayımlanmasanın ardından Maden-İş ve Tes-İş Sendikaları tarafından ortak basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getirdi. Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, "Bizi kağıt üzerinde satabilir, bu kapıdan girebilirler. Ama bu baca bizsiz tütmez. Asıl mücadelemiz şimdi başlıyor" dedi. Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Başkanı Süleyman Girgin de, özelleştirmelerin Milas ve Yatağan'da duvara toslayacağını söyledi.

Maden-İş ve Tes-İş Sendikası üyeleri, Özelleştirme Yüksek Kurulu kararının resmi gazetede yayımlanmasının ardından Yeniköy Termik Santrali önünde toplanıp, bundan sonra izleyecekleri yak hakkında birlikte açıklama yaptı. İşçilere seslenen Maden İş Sendikası Başkanı Süleyman Girgin, "Önümüzdeki süreçte Yeniköy ve Kemerköy'de santral ile madenleri dolaşacağız. Birimlerde sizlerle sohbet edip bilgi alışverişinde bulunacağız. Ondan sonra siyasi iktidara ve alıcı firmalara bir kez daha kararımızı bildireceğiz. Bu andan itibaren gerek Kemerköy'de, gerek Yeniköy'de ve kömürde bu işyerlerinin giriş çıkışları sizlerin elinde olacak. Kontrol sizlerin elinde olacak. Sizden habersiz bir tek kuş bile uçmayacak. Buradan alıcı firmalara ve siyasi iktidara sesleniyoruz. Bizler bu işyerlerinde vatan nöbetine devam ediyoruz. Buyursunlar gelsinler" dedi.

ÖZELLEŞTİRMELER DUVARA TOSLAYACAK

Mücadelenin en zor etabında olduklarını ifade eden Girgin, "2000 yılında da benzer durum ile karşılaşmıştık. Hiçbir zaman umudumuzu kaybetmedik. Dönem dönem kendi içimizde belki sıkıntılar yaşadık. Belki, başlangıçta mücadeleye inanmayan arkadaşlarımız oldu. Bazı arkadaşlarımız, 'Nasıl olsa 4 C'ye giderim' diye düşünmüş olabilir. Halkamızdan dönem dönem belki istediğimiz desteği görememiş olabiliriz. Ancak, bu mücadele bu noktaya kadar gelmişse sizin inancınız kadar halk desteğiyle bu noktaya gelinmiştir. Eğer halk desteğinde de dönem dönem kırılmalar olduysa, bunun eksikliğini ve hatalarını kendimizde aramalıyız. Halkımıza bu işyerlerinin satışını ne kadar anlatabildik. Bu andan itibaren daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Çünkü bizim açımızdan tarih yine tekerrür edecek ve 2000 yılında olduğu gibi özelleştirmeler Milas ve Yatağan'da duvara doslayacaktır" diye konuştu.

BU BACA BİZSİZ TÜTMEZ

Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik de "Bugün çadır direnişimizin 346. günü. 13 Haziran'da, kefenleri giyerek yollara düştük ve dedik ki 'ölmek var dönmek yok.' Bunlar bizi kağıt üzerinde satabilir, bu kapıdan girebilirler. Ama bu baca bizsiz tütmez. Asıl mücadelemiz şimdi başlıyor. Asıl kavgamız şimdi başlıyor. Bizim bazı şartlarımız var. İşverenler, siyasetçiler bizlere güzel sözlerle gelecekler. İhaleyi alan firmalar emekli olan abilerimiz, büyüklerimize, 'Yeniden gelin, bizlerle çalışın' diyecek. Biz, bu mücadeleyi onlardan öğrendik. Onlar da kendi sınıflarına ihanet etmediler. Bu mücadeleyi bölmek isteyenler bir daha bu kapıdan giremez. Unutmayalım ki bu süreçte kadrolu arkadaşımızın başına ne gelirse taşeronda çalışanın başına da aynısı gelecektir veya taşeronun başına ne gelirse kadrolunun başına da aynısı gelecektir" dedi.

Konuşmalar sırasında işçiler sık sık 'Yatağan Soma olmayacak', 'Birlik mücadele zafer', 'Zafer direnen emekçinin olacak' ve 'Asla teslim olmayacağız' sloganları attılar.

Satış ihalesi 18 Nisan 2014 tarihinde yapılmış ve ihale 2 milyar 671 milyon ABD doları veren IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. kazanmıştı. 16 Ağustos günü yayımlanan Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararı ile de Yatağan termik santralı ile maden sahalarının 1 milyar 91 milyon ABD dolara Elsan Elektrik A.Ş.'ye satışı onaylanmıştı. - Milas

Milas'ta Özelleştirme Protestosu Yapıldı
Milas'ta Özelleştirme Protestosu Yapıldı
Milas'ta Özelleştirme Protestosu Yapıldı
Milas'ta Özelleştirme Protestosu Yapıldı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title