Milas'ta Halk Eğitim Kurslarına İlgi Arttı

Milas'ta Halk Eğitim Kurslarına İlgi Arttı

Muğla'nın Milas İlçesindeki Halk Eğitim Merkezi Bünyesinde Düzenlenen Yaz Kurslarına İlgi Bu Yıl Rekor Seviyeye Ulaştı.

Milas'ta Halk Eğitim Kurslarına İlgi Arttı

Muğla’nın Milas ilçesindeki Halk Eğitim Merkezi bünyesinde düzenlenen yaz kurslarına ilgi bu yıl rekor seviyeye ulaştı.

Milas Halk Eğitim Merkezi’nde yaz dönemi kurslarına ilginin arttığı belirtildi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali İhsan Canbey, birçok alanda grup sayısında arttırmaya gidildiğini söyledi.

Bu yıl, ilk kez farklı branşlarda da kurs açılacak olan Halk Eğitim Merkezi’nde en çok ilgiyi bilgisayar, İngilizce, bağlama ve gitar kursları görüyor. 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilköğretim okullarına seçmeli ders olarak konulan satranç eğitimi için de Halk Eğitim Merkezi bünyesinde öğretmenlere yönelik olarak kurs açılacak. Türkiye Satranç Federasyonu ve Milas HEM işbirliğinde yürütülecek kurslar 8 Eylül’de başlayacak. 30 saat sürecek olan kursa katılanlardan başarılı olanlar Satranç Antrenör Yardımcılığı belgesine sahip olacaklar. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali İhsan Canbey, satrancın okullarda yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla bu çalışmaya destek verdiklerini belirterek, genellikle öğretmenlere yönelik olarak düzenlenen kursa kayıt başvurularının devam ettiğini söyledi.

Uzun zamandan bu yana Halk Eğitim Merkezinde verilen bilgisayar kurslarına da bu yıl ilgi had safhada. Özellikle kamu kuruluşlarında çalışmak isteyenlerin ilgi gösterdiği kursta, bu yıl talebi karşılayabilmek amacıyla 4 farklı grup oluşturuldu. Bilgisayar kursları, gece ve gündüz olarak devam ediyor.

Milas’ın turistik bir yöre olmasından dolayı İngilizce kursları da açıldığını belirten Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali İhsan Canbey, özellikle üniversite öğrencilerinin bu kurslara yoğun ilgi gösterdiğini anlattı. İlköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak iki kademe şeklinde düzenlenen pratik İngilizce kurslarında ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine 128 saat eğitim veriliyor. Üniversite düzeyindeki öğrencilere yönelik düzenlenen ileri İngilizce’de ise, kursiyerler yine 128 saatlik bir eğitime tabi tutuluyor.

Ayrıca Muğla Merkez Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü bünyesinde bu yıl ilk kez yöre oyunları öğreticiliği yetiştirme kursu açılacağını belirten Canbey, kursa katılmak isteyenlerin Milas Halk Eğitim Merkezi’nden bilgi alabileceklerini söyledi.

(MH-SÇ-Y)

11.08.2007 10:02 TSİ