Mikrokredi Sayesinde Kadınlar İş Hayatına Atıldı

Diyarbakırlı Kadınlar, Mikrokredi Sayesinde İş Hayatına Atıldı. Mikro Kredi Projesi'nin Mimarı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, Mikrokredi Uygulamasıyla Ailesine Katkıda Bulunmak İsteyen Herkese Teminat ve Banka Prosedürü Olmadan Küçük Bir Sermaye Verdiklerini Söyledi.

Mikrokredi Sayesinde Kadınlar İş Hayatına Atıldı

Diyarbakırlı kadınlar, mikrokredi sayesinde iş hayatına atıldı. Mikro Kredi Projesi'nin mimarı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Aziz Akgül, mikrokredi uygulamasıyla ailesine katkıda bulunmak isteyen herkese teminat ve banka prosedürü olmadan küçük bir sermaye verdiklerini söyledi.

Diyarbakırlı kadınlar, mikrokredi sayesinde 'Rüyam Gözleme Evi'ni açarak iş hayatına atıldı. Diyarbakır-Urfa yolu üzerinde Mega Center karşısında açılan Gözleme Evi'nin açılışına kadınlar yoğun ilgi gösterdi. Açılışa, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Prof. Dr Aziz Akgül, Vali Efkan Ala ve çok sayıda vatandaş katıldı. Aziz Akgül, açılış töreninde yaptığı konuşmada, mikrokredi uygulamasıyla ailesine katkıda bulunmak isteyen herkese teminat ve banka prosedürü olmadan küçük bir sermaye verdiklerini ifade ederek, "Vatandaşlar, verilen sermayeyi küçümsemesinler. İhtiyacı olan ve iş yapmak isteyen herkesi mikrokredi şubelerine başvurmaya davet ediyoruz. Diyarbakır'ı dilenciliğin olmadığı bir kent haline getirmek istiyoruz. İş kurmak isteyen tüm dilencileri mikrokredi projesine başvurmaya davet ediyorum. Hiçbir ayrım yapmadan bütün dilencilere kredi vereceğiz. Yeter ki, kendi geçimlerini sağlayacak bir iş kurmak istesinler. Bugüne kadar 6 milyon YTL'ye yakın para verdik, geri dönüşü yüzde 100 oldu" dedi.

Vali Efkan Ala ise, "Alışageldiğimiz yöntemlerle sorunlara çözüm bulamadığımız kesin. Dünyada uygulanan yeni yöntemleri uygulamamız lazım. Bu yöntem tutuyor. Vatandaşlarımız az sermayeyle çok iş yapıyorlar. Hem kendilerini keşfediyor ve öz güven kazanıyorlar hem de hayatla mücadele edebileceklerine inanıyorlar. Bu sermayeden yararlanan kişi bir süre sonra işveren de olabiliyor. 5 bine yakın kişinin istihdama katılmış olması, kendi hayatını idame edecek kadar piyasaya ürün sunabilmesi son derece önemlidir. Küçük sermaye artı büyük emek, eşittir işyeri. Bütün bu arkadaşlarımızın ayrı ayrı başarı hikayeleri var'' diye konuştu.

Mikrokredi projesiyle kadınlara yardım etmenin sevincini yaşayan Milletvekili Akgül, Vali Ala ile birlikte gözleme evinin açılışını yaptı. Gözleme evinde çalışan kadınlar, ilk gün müşterilerine hizmet vermenin heyecanını yaşadı.

(SK-EST-NÇ-NÇ-E)

Kaynak: İHA