Midyat Kaymakamlığı'ndan Kürt-arap Gerginliği Haberine Yalanlama

Midyat Kaymakamlığı'ndan Kürt-arap Gerginliği Haberine Yalanlama

Mardin'in Midyat İlçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Gösterileri Provasında 2 Öğrencinin Kavgası Nedeniyle Kürt-arap Kökenli Öğrenciler Arasında Gerginlik Yaşandığı Şeklinde Basında Yer Alan Haberler, Kaymakamlık Tarafından Yalanlandı.

Midyat Kaymakamlığı'ndan Kürt-arap Gerginliği Haberine Yalanlama

Mardin'in Midyat ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gösterileri provasında 2 öğrencinin kavgası nedeniyle Kürt-Arap kökenli öğrenciler arasında gerginlik yaşandığı şeklinde basında yer alan haberler, kaymakamlık tarafından yalanlandı.

Midyat Kaymakamı İsmail Karadaş yaptığı yazılı açıklamada, "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gösterilerinin provasında 2 öğrencinin kavgası, Kürt-Arap kökenli öğrenciler arasında gerginliğe neden oldu. Kızlı erkekli yaklaşık 200 öğrenci demir çubuklarla kavga etmek için toplanınca polis müdahale etti ve araçlara bindirdiği öğrencileri okullarına kadar götürdü" şeklinde internet ve gazetelerde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Açıklamada, "3 Mayıs 2008 tarihinde '19 Mayıs Provasında Kürt-Arap Gerginliği' başlığı altında yayınlanan haber tamamen hayal ürünü olup, gerçeği yansıtmamaktadır. Prova her yıl olduğu gibi sağlık ve güvenlik tedbirleri alınarak okul idarecileri ve görevli öğretmenler gözetiminde yapılmış ve haberde belirtilen olaylar yaşanmamıştır. Kaymakamlığımıza ve ilgili kurumlarımıza böyle bir olayın yaşandığı ve yaşanacağı yönünde herhangi bir bilgi ve duyum gelmemiştir. Ayrıca haberde geçen ilgili şube müdürünün konuyla ilgili herhangi bir basın açıklaması olmamıştır. Midyat farklı dilleri konuşan, farklı dinlere mensup insanların yüz yıllarca birlikte barış ve huzur içinde yaşadığı örnek bir ilçedir. Böyle maksatlı, asılsız ve ilçe huzurunu bozmaya yönelik bir haberin yayınlanması ilçemizde üzüntüye sebep olmuştur. Ancak bu ve buna benzer mesnetsiz haberler, ilçemizdeki huzuru ve kardeşliği bozamayacaktır. Basın mensupları halkın haber alma ihtiyaçlarını gerçeği çarpıtmadan ve bozmadan karşılamak zorundadır. Doğru haber yapmak ve halkı doğru bilgilendirmek basın ahlakının temel ilkesi olup, basın özgürlüğünü kötüye kullanmamak gerekmektedir. Bu haberi şiddetle kınıyoruz" denildi.

(SE-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA