MHP Niğde İl Başkanı Güngör: Parti Binamıza Arama Kararı Çıkartıldı

MHP Niğde İl Başkanı Güngör: Parti Binamıza Arama Kararı Çıkartıldı

MHP Niğde İl Başkanı Güngör: Parti Binamıza Arama Kararı Çıkartıldı
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Niğde İl Başkanlığı binası önüne asılan pankart nedeniyle parti binası hakkında arama kararı çıkartıldı.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Niğde İl Başkanlığı binası önüne asılan pankart nedeniyle parti binası hakkında arama kararı çıkartıldı.

Bina önüne asılan pankarttaki fotoğrafta Diyarbakır'da bir törende dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da toplu açılış töreninde Irak Kürt Bölgesel Yönetim Başkanı Mesut Barzani, Kürt asıllı sanatçı Şivan Perver'in peşmerge kıyafetleri ile yapılan açılış töreninde kurdele kesimi fotoğrafı yer alıyor. Fotoğrafın altına ise Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesinde yer alan 'Memleket dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler" şeklinde yazı yazıldı.

Pankartın asılmasından bir kaç saat sonra savcılık talimatı ile parti başkanlığına gelen güvenlik şube müdürlüğü ekipleri pankartın kaldırılmasını istedi.

Polislerin partiye gelmesinin ardından, MHP Niğde İl Başkanı ve MHP milletvekili adayları savcılık kararında partinin arama emrinin olduğunu buna izin vermeyeceklerini belirtti.

BAYRAM: GARİP İŞLER YAŞANIYOR

MHP Niğde Milletvekili adayı Vedat Bayram, garip işler yaşandığını belirterek, "Niğde Emniyeti ya da Niğde Adliyesi tarafından buraya asılan bir pankart ile ilgili parti il başkanlığına tebligat yapılıyor. Bir gazete kupüründen çıkan haberleri ve altında da Atatürk'ün gençliğe hitabesinde yer alan bir yazıyı yeni çıkan yasaya göre 'makul şüphe' maksadı ile tebligatta bulunup, partimizde arama emirleri çıkartıp muhtelif şekilde zorluklarla faşizan uygulamalar yapılmaktadır. Düne kadar bölücü örgüt ya da bölücü partilere yapılamayan muameleler Milliyetçi Hareket Partisi'ne yapılmaktadır. Arkadaşlarımızın sabrımız taşmaktadır, arkadaşlarımızı ikna etmekte zorlanıyoruz. Zor durumdayız, böyle şartlarda seçime gidilemez, emniyet kuvvetlerinin şurada yaptığı işler akıl alır iş değil. Demokratik bir ülkede olmayan her şey Türkiye'de olur hale gelmiştir." dedi.

İL BAŞKANI GÜNGÖR: PARTİ BİNAMIZA ARAMA KARARI ÇIKARTILDI

Parti binası hakkında arama kararı çıkartıldığını belirten MHP İl Başkanı Ali Güngör de "Milliyetçi Hareket Partisi il teşkilatı olarak, dönemin Başbakanının bir tarafında Barzani, bir tarafından Şivan Perver ile Diyarbakır meydanında kardeşlik adı altında Türkiyeyi bölme planlarının yapıldığı bir günde çektirmiş olduğu bir resme, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabındaki bir sözünü yazdırdık. 'Memleket dahilinde iktidara sahip olanlar, gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler' Atatürk'ün bu sözünden rahatsız olanlar, MHP İl Başkanlığı önündeki bu pankartı kaldırtmak istiyorlar. Vahim bir olay, Biz Cumhurbaşkanı'na hiç bir zaman devlet terbiyesi içerisinde hiç bir zaman hakaret etmedik ve etmeyiz. Savcılıktan gönderilen yazıda, 'CMK'nın 116. maddesine göre, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığı'nda pankartın kaldırılması ve aramanın yapılmasıdır" diyor. Anadolu'nun göbeğinde, Türk Milliyetçiliğinin yoğun olduğu bir ilde böyle bir kararın çıkartılması, bu kararı verip uygulamaya sokmak isteyenleri de esefle kınıyorum. Kararımız, bu pankartı indirmeyeceğiz, burada Cumhurbaşkanına, devlet büyüklerine hiç bir hakaret yoktur." diye konuştu.

Yapılan basın açıklamasının ardından polislerle, parti avukatları ve parti yetkililerinin görüşmeleri uzun süre devam etti. İl başkanlığı önünde partililer gergin şekilde beklediler ve pankartı indirmeyeceklerini ifade ettiler.

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title