MHP Lideri Bahçeli Kosova'da

MHP Lideri Bahçeli Kosova'da

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balkan turu kapsamında bugün Kosova'ya geldi.

MHP Lideri Bahçeli Kosova'da

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Balkan turu kapsamında bugün Kosova'ya geldi. Bahçeli, Prizren'de Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile görüştü.

Balkan Savaşı'nın 100'üncü yılı münasebetiyle çıktığı gezi kapsamında Yunanistan ve Makedonya'da temaslarda bulunan Bahçeli ve beraberindeki heyet, bugün Kosovalı Türklerin çoğunlukta yaşadığı Prizren'e geldi. Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile milletvekilleri tarafından karşılanan Bahçeli ve beraberindeki heyet, KDTP merkezinde parti temsilcileriyle bir araya geldi.

KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar'ın konuğu olan Bahçeli, partinin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kosova'nın bağımsızlık sürecinde Türkiye Cumhuriyeti'nin sunmuş olduğu desteklerden dolayı Bahçeli nezdinde Türk halkına teşekkür eden Yağcılar, 20 binin üzerinde Kosovalı Türk için çifte vatandaşlık konusunda destek istedi.

Konuşmasına "Çok muhterem soydaşlarım" diye başlayan Bahçeli, Balkan Savaşı'nın 100'üncü yılı münasebetiyle başlattıkları gezi kapsamında Kosova'da bulunmaktan duyduğu mutluluk ve heyecanı dile getirdi. Kosova'nın bağımsızlık ilanından sonra Türkiye ile Kosova arasındaki diplomatik, siyasi, soysal ve ekonomik seviyede ilişkilerin her geçen gün arttığını vurgulayan Bahçeli, KDTP'nin Kosova'nın bağımsızlığı sonrası söz sahibi olmasından gurur duyduklarını vurguladı. "Kosova'da yaklaşık 20 binin üzerinde nüfusumuz bulunmaktadır" diyen Bahçeli, "Bu nüfusun kendi kimliğini koruyarak, burada varlığını devam ettirebilmesi açısından çok önemli hizmetler sunulduğunu biz daha evvelden de görmekteyiz. Bu bakımdan bütün arzumuz, Kosova ile Türkiye arasındaki bu siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha da güçlenerek devamını sağlamaktır. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri, bu ilişkileri en üst seviyede karşılıklı ziyaretlerle sürdürmektedir ve şuan için önemli gelişmeler olduğunu biliyoruz. Bundan sonra da devam edeceği inancındayız" diye konuştu.

"Sizler ana yurdun güzide evlatlarısınız" diye devam eden Bahçeli, "Hiçbir zaman yalnız değilsiniz. Sizlerle Türk milleti her zaman beraberdir. Size barış ve istikrar içerisinde, huzur içerisinde bütün siyasi, ekonomik ve kültürel faaliyetlerinizin devamını diliyorum" ifadelerini kullandı.

Ziyarette KDTP Genel Başkanı ve Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Bahçeli'ye Kosova bayrağı işlemeli bir plaket takdim etti. KDTP meclis üyelerinden Aysel Gaş da, kendisinin işlediği Türk bayrağını Bahçeli'ye hediye etti.

KDTP'deki temaslarının ardından Bahçeli ve beraberindeki heyet, TİKA tarafından onarılan tarihi Sinan Paşa Camii'ni ziyaret etti. Cami hakkında bilgi alan Bahçeli, daha sonra Prizren'in şadırvan çeşmesinden su içerek toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

Prizren temasları çerçevesinde Devlet Bahçeli ve beraberindeki heyet, bu yıl 60'ıncı yılını kutlayan ve Kosovalı Türklerin kültür beşiği olan Doğru Yol Türk Kültür ve Sanat Derneği'ni ziyaret etti. Bahçeli, burada Kosovalı Türk soydaşlarla bir araya geldi. Bahçeli,

daha sonra Yağcılar'ın verdiği öğle yemeğine katıldı.

Bahçeli ve beraberindeki heyet, Prizren'in ardından Kosova'nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa'ya geçti ve buradaki Türk soydaşlarla bir araya geldi. Bahçeli, akşam saatlerde Bulgaristan'a geçecek. - PRİŞTİNE