Mhp'li Tanrıkulu: Açıklar Yükseliyor Hedefler Küçülüyor

Mhp'li Tanrıkulu: Açıklar Yükseliyor Hedefler Küçülüyor

Mhp'li Tanrıkulu: Açıklar Yükseliyor Hedefler Küçülüyor
ANKA - Haberler | Güncel

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, ekonomik gelişmeleri değerlendirerek, açıkların yükseldiğini hedeflerinde küçüldüğünü savundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, ekonomik gelişmeleri değerlendirerek, açıkların yükseldiğini hedeflerinde küçüldüğünü savundu. Tanrukulu, "Olumsuzlukları milletimize yaşatanlar bir başka Türkiye'de yaşamakta, kendi etrafındakilerin ve hayallerinin dışındakileri yok saymaktadırlar" dedi.

MHP'li Tanrıkulu, yaptığı yazılı açıklama ile gündemdeki konuları değerlendirdi. Diyarbakır'da Şivan Perver ile İbrahim Tatlıses'in yaptığı düeti Kanadalı sanatçı "Justin Bieber' şovuna benzeten Tanrıkulu, AK Parti'nin Anayasa Komisyonu masasından kalktığını savunarak, "Güçlü bir Cumhurbaşkanlığı, pasif bir Başbakanlık modeli öngörülerini "yeni Anayasa' aldatmacasıyla hayata ancak terör örgütünün siyasi uzantısıyla milletimizin önüne getirebileceklerini düşünenler, bir kez daha yanıldıklarını göreceklerdir" dedi. Siyasi gelişmelerin ekonomik gelişmeleri gölgede bıraktığına dikkat çeken Tanrıkulu, ekonominin geleceğe dair güven vermediğini savundu. Orta Vadeli Programa göre büyüme oranlarının aşağı doğru rezerve edildiğini ifade eden Tanrıkulu, yıllık ihracat hedefinin 158 milyar dolardan 153,5 milyar dolara çekildiğini, dış ticaret açığının ise -95 milyar dolardan, 98 milyar dolara yükseltildiğini ifade etti.

-AYAKLARI YERE BASMAYAN BU ANLAYIŞ GERÇEKLERLE YÜZLEŞECEK-

Açıkların yükseldiğini hedeflerinde küçüldüğünü savunan Tanrıkulu, "2013 yılı için başlangıçta öngörülen TÜFE bazında enflasyon hedefi, yukarı doğru revize edilerek yüzde 5.3'ten, yüzde 6.8'e yükseltilse de; açıklanan enflasyon rakamlarına baktığımızda, enflasyonun bu hedefi aşarak, daha da yükseleceği kesinleşmektedir" dedi. İşsizlik oranın yüzde 9.8'e, işsiz sayısının ise 2.8 milyon kişiye yükseldiğini ifade eden Tanrıkulu, gençlerin iş ve atama beklerken, genç işsiz sayısının yüzde 18,7'e çıktığını kaydetti. Cari işlemlerin 9 ayda 49 milyar dolar açık verdiğini anımsatan Tanrıkulu, cari açığın ekonomide tehdit oluşturmaya devam ettiğini, bu konuda yeterli ve ciddi bir tedbirin alınmadığını savundu. Kısa vadeli dış borç stokunun 125.3 milyar dolara ulaştığının, uluslararası yatırım pozisyonu açığının ise 399.9 milyar dolara çıktığının altını çizen MHP'li Tanrukulu, "Aşırı borçluluk devam ederken, bu borçların nasıl çevrileceği konusunda ekonomi yönetiminden hiçbir haber yoktur. Bütçe Ekim'de 3.2 milyar TL, 10 ayda 7.7 milyar TL açık verdi" dedi. 2014 yılı bütçesinin seçim ekonomisinin uygulanacağının öncü haberlerini verdiğini ifade eden Tanrıkulu, "Tüm bu olumsuzlukları milletimize yaşatanlar ise bir başka Türkiye'de yaşamakta, kendi etrafındakilerin ve hayallerinin dışındakileri yok saymaktadırlar. Ayakları yere basmayan bu anlayışın gerçeklerle yüzleşeceği ilk seçimler yakındır. Yaşamlarında dertleriyle, bin bir türlü acılar, sıkıntılar çeken milletimiz, son yaşanan olaylarla artık gerçekleri görmüştür" ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title