MHP'li Halaçoğlu: Haşhaşilere Benzeyen Örgüt El Kaide

MHP'li Halaçoğlu: Haşhaşilere Benzeyen Örgüt El Kaide

MHP Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Haşhaşi’ benzetmesini yorumladı.

MHP'li Halaçoğlu: Haşhaşilere Benzeyen Örgüt El Kaide

MHP Grup Başkanvekili Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Haşhaşi’ benzetmesini yorumladı. ‘Haşhaşi’ denilen örgüte El Kaide’nin benzediğini söyleyen Halaçoğlu, “Haşhaşiler'in Türkiye gündeminde yer alan bir cemaatle ilgisini kurabilmek son derece zordur; ama bundan aykırı olarak, eğer Haşhaşiler'e benzetmek istediğiniz bir örgüt varsa bugün Islam dünyasında bunu El Kaide olarak belirleyebilirsiniz, söyleyebilirsiniz." dedi.


    TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada MHP’li Yusuf Halaçoğlu, Başbakan’ın grup toplantısında yaptığı ‘Haşhaşiler’ benzetmesine değindi. Haşhaşiler denilen örgütün 1090 yılında ilk defa ortaya çıktığını hatırlatan Halaçoğlu, şöyle devam etti: “11. yüzyılın sonlarında, Hasan Sabbah’ın ortaya çıkardığı bir tarikat ve siyasi örgüt. Bu örgütün asıl hedefi ve gayesi Iran’da çıkmıştır. Sünni ulema ve devlet adamlarına suikastlar düzenlemektir ve bu biçimde olmak üzere Iran’dan daha sonra Suriye’ye de geçmiştir. Özellikle Fatımîler içerisinde rol oynamışlardır, çok önemli devlet adamlarına ve ulemaya suikastlar tertip etmişlerdir. Şimdi, Sayın Başbakan’a kim Haşhaşileri örnek olarak vermişse sanıyorum ki büyük bir yanılgıya düşürmüşler; çünkü Haşhaşilerin Türkiye gündeminde yer alan bir cemaatle ilgisini kurabilmek son derece zordur ama bundan aykırı olarak, eğer Haşhaşilere benzetmek istediğiniz bir örgüt varsa bugün Islam dünyasında bunu El Kaide olarak belirleyebilirsiniz, söyleyebilirsiniz. 'Allah-u Ekber' diyerek insanların boğazını kesenlerle, yine, Haşhaşiler’de yapılan suikastlarda tamamen bıçakla yapılan bir suikast görürsünüz, onlar da insanları bıçakla sadece suikasta tabi tutarlar ve canlı bombalardan farklı olarak da şunu yaparlar: Suikastta bulundukları kişileri öldürdükten sonra kaçmazlar, bulundukları yerde linç edilmeyi beklerler ve linç edilirler. Kendi kendilerini de öldürmezler çünkü Islam anlayışında kendi kendini öldürmek büyük suçtur ve cehenneme gitme yoludur. Bu sebeple de karşısındaki kişiler tarafından öldürülmeyi beklerler yani canlı bombalardan farkı da budur. Bu konuda Bernard Lewis dâhil olmak üzere pek çok makaleler de kaleme alınmıştır. Ancak, biz, diyelim ki Başbakan’ın söylediği tarzda cemaati Haşhaşi olarak nitelendirelim. Eğer cemaat Başbakan'ın söylediği gibi Haşhaşiler’dense, Haşhaşi ise o zaman 12 yıldır Başbakan Haşhaşiler'le iş birliği yapmıştır. Dolayısıyla, Başbakanın 12 yıl sonra Haşhaşileri fark etmesi bir mucizedir demektir. 12 yıldır farkına varmayan Sayın Başbakan, 12 yıl sonra nasıl olmuştur da Haşhaşiler’in farkına varmıştır? Beyefendiler, 12 yıl bunların farkına varmayan bir iktidarın görevini yerine getiremediği ortaya çıkar. 12 yıldır siz bunlardan haberdar olmayacaksınız, 12 yıldır siz uyuyacaksınız, 12 yıl sonra bunların örgüt olduğunun, çete olduğunun farkına varacaksınız. O zaman hiç orada durmayın, derhal ayrılın, istifa edin; bunların farkında olan insanlar devleti yönetsin. Dolayısıyla, bu gibi konuları konuşurken dikkatli olmak zorundasınız. Konuştuklarınızın kime gideceğini, nereye kadar ulaşacağını iyi hesap etmek zorundasınız ama edemediğiniz de görülüyor.”

Kaynak: CİHAN