MHP'li Büyükataman: Kılıç Kalkan Oyunu Tahrip Ediliyor

MHP'li Büyükataman: Kılıç Kalkan Oyunu Tahrip Ediliyor

MHP'li Büyükataman: Kılıç Kalkan Oyunu Tahrip Ediliyor
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Kültür Sanat

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Kılıç Kalkan Oyunu’ nun tahrip edildiğini söyledi.

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, Kılıç Kalkan Oyunu’ nun tahrip edildiğini söyledi. Büyükataman, "Örneğin bir belediyemizin kılıç kalkan ekibi muhteşem bir oyun sergiliyor. Ancak kafalar açık, gömlekler başka yöre, gömlek, kostümler gökkuşağı gibi rengârenk, ayakların bazısında yemeni, bazısında bağcıklı ayakkabı var. Maalesef bunun birçok örnekleri tespit edilmiştir” dedi.

MHP’li İsmet Büyükataman kılıç kalkan oyunu başta olmak üzere kültürel değerlerimizin korunması ve yaşatılmasına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı. Büyükataman yaptığı açıklamada Kılıç Kalkan Oyunu’nun tahrip edildiğini belirterek şunları söyledi: “Millî oyunumuz kılıç kalkan tahrip edilmektedir. Osmanlı Cihan Devleti’nin başşehri ve kılıç kalkan oyununun ilk doğduğu yer Bursa şehridir. Yiğitliğin ve mertliğin sembolü olan oyun Bursa ile özdeşleşmiştir. Kılıç ve kalkanların bir ahenk içinde birbirine vurulması ile oynanan oyun, müziksiz olması ile de diğer birçok halk dansından ayrılır. Kılıç kalkan oyununda olmazsa olmazlardan birisi kep yani keçe külah ve keyfiye bağlanmasıdır. Uluslararası etkinliklerde bu otantik yapıyı bozmak bu oyuna yapılan en büyük kötülüktür. Örneğin bir belediyemizin kılıç kalkan ekibi muhteşem bir oyun sergiliyor. Ancak kafalar açık, gömlekler başka yöre gömleği, kostümler ona keza gökkuşağı gibi rengârenk, ayakların bazısında yemeni, bazısında bağcıklı ayakkabı var. Maalesef bunun birçok örnekleri tespit edilmiştir. Kılıç kalkan sadece bir oyun değil, keçe külahı, keyfiyesi, gömleği, cepkeni, silahlığı, poturu, yağlığı, kuşağı, ayakkabısı, çorabı ve hatta çorap bağıyla bir kültürdür. Bu kültür aslıyla yaşatılmalı, aslına uygun bir şekilde korunmalıdır. Bu yapılan uygulamalar kendi şehrinin folkloruna ihanettir. Kılıç kalkana sahip çıkmak millî kültürümüze sahip çıkmak demektir. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı da ilkokul yıllarında kılıç kalkan oynamış biridir. Bu anlamda en fazla hassasiyet göstermesi gerekenlerden biri de bizzat kendisidir. Bursa’yı, Bursa’nın yerel idarecilerini, milletvekillerini, Bursa’dan milletvekili seçilip kabinede yer alan iki Bakan’ımızı kılıç kalkan oyununun tahrip edilmesine karşı hassasiyet göstermeye davet ediyoruz. Bu vesileyle ulular şehrimiz Bursa’mızın fethinin 690. yılını kutluyorum.”

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title