MHP'li Büyükataman: Annesiyle Birlikte Öldürülen Ülkücünün Adı Bingöl Üniversitesi'ne Verilsin

MHP'li Büyükataman: Annesiyle Birlikte Öldürülen Ülkücünün Adı Bingöl Üniversitesi'ne Verilsin

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, 12 Ağustos 1979 tarihinde annesi ve kardeşiyle birlikte teröristlerce öldürülen MHP Bingöl eski Belediye Başkanı Hikmet Tekin'in adının Bingöl Üniversitesi'ne verilmesini istedi MHP Genel Sekreteri İsmet...

MHP'li Büyükataman: Annesiyle Birlikte Öldürülen Ülkücünün Adı Bingöl Üniversitesi'ne Verilsin

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, 12 Ağustos 1979 tarihinde annesi ve kardeşiyle birlikte teröristlerce öldürülen MHP Bingöl eski Belediye Başkanı Hikmet Tekin'in adının Bingöl Üniversitesi'ne verilmesini istedi MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, 12 Ağustos 1979 tarihinde annesi ve kardeşiyle birlikte teröristlerce öldürülen MHP Bingöl eski Belediye Başkanı Hikmet Tekin'in adının Bingöl Üniversitesi'ne verilmesini istedi. Büyükataman, "Ömrü bölücülükle ve Türkiye Cumhuriyeti'ne küfür etmekle geçenlerin ismi bir yerlere verilirken, Hikmet Tekin gibi ömrünü vatanına ve milletine adamış dar günlerin aslan sesi, bir yiğidin adı 'Bingöl Üniversitesi'ne verilmeli ve yaşatılmalıdır" dedi.

-YÜREKLİ BİR SERDENGEÇTİ-

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP Bingöl eski Belediye Başkanı Hikmet Tekin'in şahadetinin yıldönümü nedeni ile yazılı açıklama yaparak, Hikmet Tekin adının Bingöl Üniversitesine verilmesini istedi. Hikmet Tekin 1970'li yılların ülkücü gençlik liderlerinden birisi olduğunu belirten Büyükataman, "Hikmet Tekin, üniversitelerin sürekli işgal ve boykotlarla aşırı sol örgütlerin kontrolüne girdiği dönemde her şeyi göze alarak dik durabilmenin yürek istediği dönemde yüreğini ortaya koymuş bir serdengeçtidir. Kim var dendiğinde ben varım diyebilen kararlılıkta ve inançta bir idealist insandır. Ülkemizin bir var oluş yok oluş mücadelesi içinde olduğu zor yıllarda milli olan tarafta, ülkücü hareketin içinde yer almış, mücadelede hep ön safta rol üstlenmiş, önemli sorumluluklar almış değerli bir şahsiyettir. Şehadetinin yıl dönümünde Bingöl'ün yiğit başkanı Hikmet Tekin'i fatihalarla anıyoruz" dedi.

-TERÖRİSTLER ANNESİ VE KARDEŞİYLE BİRLİKTE ÖLDÜRDÜ-

Ankara'da, üniversite yıllarında ülkücülerin barındığı "Site Öğrenci Yurdu"nun başkanlığını yaan Tekin'in 1977 seçimlerinde 27 yaşında memleketi Bingöl'den MHP'nin Belediye Başkan adayı olduğunu ve Bingöllü hemşerilerinin büyük teveccühüne muhatap olarak seçimleri kazandığını hatırlatan Büyükataman, "Genç yaşına rağmen imkansız gibi görünenlerin üstesinden gelmiş ve inanç ve idealizmiyle Bingöl halkının teveccühünü kazanmıştır. Bingöl'ün MHP'li Belediye Başkanı Hikmet Tekin, edebiyle, dürüstlüğüyle, yürekliliğiyle de gönülleri fethetmişti" hatırlatmasında bulundu.

Hikmet Tekin'in 12 Ağustos 1979'da ve bir Ramazan günü Genç İlçesinden Bingöl'e dönüşte bölücü komünist vatan hainleri tarafından arkadan ve önden iki araçla çapraz ateşe alınıp kahpece şehit edildiğini hatırlatan Büyükataman, "Hikmet Tekin'le birlikte annesi ve yine Ülkücü davaya hayatını adamış kardeşi de şehit düşmüştür. İnandığı gibi yaşamış ve yaşadığı gibi şehit olmuştur. Şehadetinin yıl dönümünde Bingöl'ün yiğit başkanı Hikmet Tekin'i Fatihalarla anıyoruz. Ruhu şad mekanı cennet olsun" dedi.

-CHE İÇİN ZIRLAYIP KAZAK OSMAN'I UNUTMAK-

İsmet Büyükataman, Hikmet Tekin'in 1970'li yılların ülkücü gençlik liderlerinden biri olduğunu hatırlatırken, "Ülkemizin bir var oluş yok oluş mücadelesi içinde olduğu zor yıllarda milli olan tarafta, ülkücü hareketin içinde yer almış, mücadelede hep ön safta rol üstlenmiş, önemli sorumluluklar almış değerli bir şahsiyettir" dedi. Büyükataman şöyle devam etti:

"Atsız'ın dediği gibi "Milliyetçilik Bolivya dağlarında öldürülen Arjantinli maceracı serseri Che Guevara için zırlayıp da, sıra Kazak kahramanı Osman Batur"a gelince susmak hiç değildir!' "Ne dünyalık istediler, ne aferin umdular, Ne kavgadan vazgeçtiler, ne gücenip küstüler. Vatan,millet,din ve devlet, alsancaklar hakkına Dar günlerin erkek aslan sesiydiler... sustular!'

Ömrü bölücülükle ve Türkiye Cumhuriyeti'ne küfür etmekle geçenlerin ismi bir yerlere verilirken, Hikmet Tekin gibi ömrünü vatanına ve milletine adamış dar günlerin aslan sesi, bir yiğidin adı "Bingöl Üniversitesi'ne verilmeli ve yaşatılmalıdır. Bingöl'e birçok katkı sağlayan ve hayatını Bingöl uğruna genç yaşında feda eden bu aziz dava arkadaşımıza Bingöl'lü hemşerilerinin sahip çıkıp, üniversiteye onun adının verilmesi hususunda gereken kamuoyu desteğini vereceklerinden şüphemiz yoktur." - Ankara