MHP İzmir Adaylarını Tanıttı

MHP İzmir Adaylarını Tanıttı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı, milletvekili adaylarını tanıttı.

MHP İzmir Adaylarını Tanıttı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanlığı, milletvekili adaylarını tanıttı. Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde 'Bizimle Yürü İzmir' sloganıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısına MHP Grup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Oktay Vural, İl Başkanı Necat Karataş, ilçe başkanları, adaylar ve çok sayıda partili katıldı.

Tanıtım toplantısında konuşan Oktay Vural, AK Parti ve CHP'ye sert sözlerle yüklendi. "Bizim holdinglerimiz, manşetlerimiz, anketlerimiz yok ama gönüldaşlarımız, ülküdaşlarımız var. İzmirliler var." diyen Vural, "Millet ve devletçe çok kritik bir noktadayız. Bunu düşünerek 7 Haziran seçimlerinin önemini insanlara anlatmalıyız. Bir millet düşünün tarih Türk milleti yazmış. Türk adını çıkarsan tarih yok olacak. Türk adını anayasadan çıkaran bir iktidar ve ana muhalefet partisi var. Seçim beyannamesinde AKP Türk Milleti adını kullanmıyor. Ana muhalefet de Türk Milleti adını kullanmıyor. AKP ve CHP'siz hangi milletin egemenliğini temsil etmek için yetki istiyorsunuz? Milli devlet ve üniter olarak Atatürk tarafından kurulmuştur. Bu partilere bakıyorum. Neredesiniz bu tarihi yolculukta? Milli ve üniter devletten yana mısınız? Bu iki siyasi partinin de cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacak iradeye sahip olmadığını görüyoruz." şeklinde konuştu.

'EMEKLİYİ ONURLUCA YAŞATACAĞIZ'

Türkiye'nin geleceğinin 7 Haziran'da İzmir'in alacağı tavra bağlı olduğunu savunan Vural, şöyle devam etti: "İzmir'de ekonomik sıkıntılar var. Biz İzmir'de emekliyi, engelliyi, işsizi doyuramazsak nasıl güçlü ülke olacağız? Güçlü ülke güçlü ailelerle olur. 'Emekliye şu kadar vereceğiz, bu kadar vereceğiz' demiyoruz. Biz emekliyi onurluca yaşatacağız."

Vural, konuşmasında 1915 olaylarına da değinerek Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yüklendi. Davutoğlu'nu soykırım iddialarına tavır almamakla eleştiren Vural, "Bizim tarihimizde insanlık suçu yoktur. Ey Davutoğlu, Putin'le beraber, Papa'yla konuşurken soykırım iddialarına karşı tavrı oluşturdun mu? Bu soruların cevabını vereceksin. Lekesiz, tertemiz tarihimizi kirletmeye karşı olanlara karşı tarihimizi korumalıyız." diye konuştu.

'ÜLKEYİ YÖNETENLERDE VİCDAN OLMASI LAZIM'

İl Başkanı Necat Karataş, mevcut iktidarın 12 yılı aşkın süredir yaptığı uygulamalarla Türkiye'yi bir sorun yumağıyla karşı karşıya bıraktığını söyledi. Ekonomide, dış politikada, eğitim, hukuk sistemine kadar ülkenin durumunun ortada olduğunu ifade eden Karataş, şöyle konuştu: "Rüşvet yolsuzluk ve bölünme tehlikesi bunun cabasıdır. 7 Haziran seçimlerine giderken Türkiye'nin durumu budur. Bizler İzmir'de yaşıyoruz. Peki İzmir'de durum çok mu farklı? 80 vilayet neyse İzmir'de de durum aynı. Türkiye'deki işsizlik oranı 11,3'tür. İzmirimizde bu oran yüzde 18'lere dayandı. İşsizlik oranına bakıldığı zaman genç nüfusta artışını göz ardı etmemiz gerekir. Asgari ücretin 949 lira olması kabul edilebilir bir durum değildir. 4 nüfuslu bir ailenin geçim sağlaması sizce mümkün müdür? 949 lirayı bırakın cumhurbaşkanı ve başbakanın oğluna vermeyi herhangi bir AKP'linin oğluna versek 1 ayı çıkarabilir mi? Gelir dağılımı ortada. Asgari ücreti, emekliyi hadi kabul ettik. İşsizi ne yapacağız? Bu kadar işsiz akşam evine gittiği zaman hangi ruh haliyle gidiyor. Evine bir ekmek götüremeden bir babayı düşünün. Ülkeyi yönetenlerde vicdan olması lazım işsizimiz kan ağlıyor. Bu tabloyu değiştirmek için, adaletsizliği ortadan kaldırmak için ilkeli, dürüst kadro bakımından zengin MHP'nin tek başına iktidarına ihtiyaç var."

MHP İZMİR'İN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

1'inci Bölge Adayları: Oktay Vural, Aslan Savaşan, Senem Kılıç, Recep Kök, Selahattin Şahin, Figen Tosunor, Ali Onar, Halit Dalgıç, Hasan Zerek, Naci Düz, Doğan Varol, Hüsnü G. Seçkiner, Lütfi Kılıç.

2'inci Bölge Adayları: A. Kenan Tanrıkulu, Murat Koç, Neslihan Çelik, Murat Taşer, Yalçın Koçyiğit, Haticer Bölük, Serdar Mersin, Salih Kadıoğlu, Taşkın Işık, Recep Akan, Suavi Tuncay, Nuri Çifti, Tahsin Kaya.

GAZETECİLERİN DARP EDİLMESİNE GAZETECİLER CEMİYETİNDEN TEPKİ'

Öte yandan MHP’nin milletvekili tanıtım töreninde gazeteciler tartaklandı. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen açıklama yaparak, MHP İzmir İl Teşkilatı’nın düzenlediği aday tanıtım toplantısında gazetecilere yönelik sözlü ve fiili saldırıyı sert bir dille kınadı. ‘Bizimle Yürü İzmir’ parolasıyla düzenlenen toplantıda gazetecilerin üzerine yüründüğünü, Yeni Asır muhabiri Fatih Abacıoğlu’nun tartaklandığını, kadın gazeteciler başta olmak üzere görevini yapan diğer gazetecilerin de sözlü tacize maruz kaldığını, tehdit edildiğini öğrendiklerini belirten Dikmen, şunları söyledi: “MHP aday tanıtım toplantısında meslektaşlarımızın üzerine yüründüğünü, kadın gazetecilere sözlü tacizde bulunulduğunu, muhabir Fatih Abacıoğlu’nun odaya çekilerek tartaklandığını, bir kadın muhabirin tehdit edildiğini büyük bir üzüntü ile öğrendik. Basına ve halka açık bir toplantıda bu kadar çirkin olayın üst üste gerçekleştiğine ve ilgililer tarafından hiçbir şekilde engellenmediğine ilk kez tanık oluyoruz! Birkaç kendini bilmez tarafından yapılan bu saldırıyı her ne kadar tüm partiye mal etmek istemesek de bu çirkin olayı kınıyor, parti yöneticilerinin bu olaya karışan kişiler hakkında biran önce gereğini yapmasını bekliyoruz. Halka ve basına açık bir toplantıda gazetecilerin görev yapmasını engellemek, bunu daha da ileri taşıyıp gazetecileri tartaklamak kimsenin haddine değildir. Gazeteciler kamu görevi görürler ve davet edildikleri toplantıda işlerini kolaylaştırıcı önlem alınmasını, yaptıkları işe saygı duyulmasını beklemek en doğal haklarıdır. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak üyemiz Fatih Abacıoğlu’na ve diğer meslektaşlarımıza yönelik bu çirkin saldırıyı kınıyor, MHP İzmir İl Teşkilatı ve diğer kurumların atacakları adımların takipçisi olacağımızı vurguluyoruz.”

Kaynak: CİHAN