MHP Genel Başkanı Bahçeli: "AKP'nin Kapatılmaması Türkiye İçin Hayırlı Olmuştur"

MHP Genel Başkanı Bahçeli: "AKP'nin Kapatılmaması Türkiye İçin Hayırlı Olmuştur"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'nin Kapatılmama Kararının Türkiye İçin Hayırlı Bir Karar Olduğunu Söyledi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli:

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'nin kapatılmama kararının Türkiye için hayırlı bir karar olduğunu söyledi.

2009 yılında yapılacak olan mahalli idareler seçimleri öncesinde MHP Türkiye'nin birçok yerinde kapalı salon toplantıları gerçekleştiriyor.

Bu kapsamda Trakya bölgesindeki toplantılara katılmak üzere Kırklareli'ne giden Bahçeli ve kurmayları daha sonra Edirne'ye geçti. Partisi'nin Edirne İl Teşkilatı'nı ziyaret eden Bahçeli, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

AK Parti'ye yönelik olarak Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı değerlendiren Devlet Bahçeli siyasi açıdan değerlendirildiğinde kararın Türkiye için hayırlı bir karar olduğunu belirtti.

Türkiye'de hiç kimse herhangi bir değerlendirme yapma ortamını henüz yakalamamışken MHP'nin parti kapatılma ve onun sonuçları üzerinde değerlendirmelerde bulunduğu hatırlatan Bahçeli, partisinin "Türkiye'de partilerin kapatılması yerine parti yöneticilerinin bireysel yaklaşım sorgulamasına muhatap edilerek eğer varsa bir suç orada cezalandırılması" yaklaşımını ortaya koyduğunu dile getirdi.

Bu düşüncesini 15 Mart 2008 tarihinde yazılı basın açıklaması olarak kamuoyu ile paylaştıklarını vurgulan MHP Genel Başkanı, "Anayasa Mahkemesi 4 buçuk ay sonra hazine yardımından belli oranda kesinti yapma cezası ile birlikte AKP'nin kapatılmaması kararını vermiştir. Bu karar siyasi açıdan değerlendirildiğinde Türkiye için hayırlı olduğu kanaatindeyiz. Çünkü parti kapatmanın doğru olmadığını ancak siyaset şiddet ve terör odaklı faaliyet olarak sürdürmek isteyen partilerin kapatılması haricinde partilerin kapatılmasını doğru bulmadığımız için alınmış olan bu kararı da bizim düşüncemizle örtüşen bir karar olarak görmüşüzdür. Şu an için partinin kapatılmaması Türkiye için hayırlı olmuştur." şeklinde konuştu.

"BİZİ KİMSE KAPATAMIYOR, İÇ VE DIŞ ODAKLI DESTEKLERİMİZ VAR"

İktidar partisinin böyle bir kapatılmama kararını kendisi açısından farklı yorumlamaması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, "Bizi kimse kapatamıyor. Bizim iç ve dış odaklı desteklerimiz var." şeklinde konuştu.

Devlet Bahçeli, "Buna cesaret edemiyorlar. Millet iradesi bizimle beraber. Millet iradesine saygı gösteriyoruz. Düşüncesi ile bazı dik başlı hareketlerden kaçınması gerektiği kanaatindeyiz. Böyle bir gelişmeyi fırsat bilerek kendilerine çekidüzen vermelerini, siyasi hayatımızın normalleştirme sürecine titizlikle katkı sağlayabilecek bir siyasi üslubu kazanmalarında yarar olduğu kanaatindeyiz." diye konuştu.

Kaynak: CHA