MHP'den Anayasa'nın 83. Maddesinin Değiştirilmesine İlişkin Teklif

MHP'den Anayasa'nın 83. Maddesinin Değiştirilmesine İlişkin Teklif

MHP, DTP'li Milletvekillerinden Bölücülük Suçunu İşleyenlerin Dokunulmazlığının Kaldırılması İçin Anayasa'nın 83. Maddesinin Değiştirilmesine İlişkin Anayasa Değişiklik Teklifi Hazırladı. Ancak Teklifin Melis Başkanlığı'na Sunulması İçin 110 İmza Gerekiyor.

MHP'den Anayasa'nın 83. Maddesinin Değiştirilmesine İlişkin Teklif

MHP, DTP'li milletvekillerinden bölücülük suçunu işleyenlerin dokunulmazlığının kaldırılması için Anayasa'nın 83. maddesinin değiştirilmesine ilişkin Anayasa değişiklik teklifi hazırladı. Ancak teklifin Melis Başkanlığı'na sunulması için 110 imza gerekiyor.

MHP, ''Devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik suçlarda, milletvekilliği dokunulmazlığının hemen kaldırılması'' konusunda hazırladığı Anayasa değişikliği teklifini, partili milletvekillerinin imzasına açtı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin dünkü grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''İlk önce, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne karşı eylem ve suçlar için dokunulmazlık zırhını hemen kaldıralım'' önerisinde bulunduğunu hatırlattı. Bu öneriyle ilgili

çalışma başlattıklarını, tek maddelik bir Anayasa değişikliği teklifi hazırladıklarını ifade eden Vural, bu teklifin partili milletvekillerinin imzasına açıldığını bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili Vural, ''Teklifin özünde, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne yönelik suçlarda milletvekili dokunulmazlığının hemen kaldırılması var. Anayasa değişikliği teklifi verebilmek için 110 milletvekilinin imzasına ihtiyaç var. Bizim sayımız buna yeterli değil. Bu suçlarla ilgili AK Parti ve CHP de rahatsız. Dolayısıyla bu konuda Meclis'te bir mutabakat olduğunu düşünüyoruz. 70 milletvekili arkadaşımızın imzasını alacağız ve teklifi AK Parti ve CHP gruplarına götüreceğiz. Eğer gruplar

arasında bir mutabakat olursa, ortak teklif halinde Meclis Başkanlığı'na sunacağız'' diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat, MHP'nin önerisini "TBMM hiçbir zaman bir linçin vasıtası olamaz. Hukuk devletinde de böyle bir şey yoktur" diyerek destek vermeyeceklerini söyledi.

(AU-NÇ-Y)