MHP Aydın Milletvekili Recep Taner'den 'AB' Değerlendirmesi

MHP Aydın Milletvekili Recep Taner'den 'AB' Değerlendirmesi

Milliyetçi Hareket Partisi MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Bugün Akşam Saatlerinde Meclis Toplantısı Sonunda Yaptığı Açıklamada Türkiye'nin Avrupa Birliği Sevdasına Kendi Öz Kültür ve Benliğinden Uzaklaştığını İddia Etti.

MHP Aydın Milletvekili Recep Taner'den 'AB' Değerlendirmesi

Milliyetçi Hareket Partisi MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, bugün akşam saatlerinde meclis toplantısı sonunda yaptığı açıklamada Türkiye'nin Avrupa Birliği sevdasına kendi öz kültür ve benliğinden uzaklaştığını iddia etti. TBMM'de TRT Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı ile ilgili oturumun ardından Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'in Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine Müslüman olması nedeniyle karşı çıkmasını değerlendirdi. Taner konuyla ilgili olarak "Sayın Necmettin Erbakan'ın AB için söylediği 'Hıristiyan Kulübü' sözünde haklıymış. Bunun tezahürleri her geçen ortaya çıkıyor" ifadelerine yer verdi.

Bilindiği gibi günübirlik bir ziyaret için gittiği Polanya'da konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ''Devleti laik olsa da nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeyi Avrupalı olarak görmem. Benim için Avrupa'nın birliğe, iradeye ve toplumsal desteğe sahip olmayan bir varlık haline gelmemesi çok önemli" diye konuşmuş ve daha önceki açıklamalarında Türkiye'ye itiraz gerekçesi olarak ülkenin 'kültürel farklılığını' ve 'Avrupa'nın coğrafi sınırlarının dışında olmasını' gösteren Sarkozy bu açıklamasında Türkiye'nin Müslüman olmasını gerekçe göstermişti.

AB Dönem Başkanlığı'nın 13 haziran 2008'den itibaren Fransa'ya geçeceğini ve bu bakımdan da Türkiye'nin Sarkozy'in bu açıklamalarından kendisine ders çıkarması gerektiğini kaydeden MHP Aydın Milletvekili Recep Taner "AB'nin kuruluşundan itibaren bu güne kadar uyguladığı sistem aslında çok açık. Sayın Erbakan'ın her zaman söylediği 'Hıristiyan Kulübü' benzetmesinin tezahürleri ortaya çıkıyor. MHP olarak bizi esas rahatsız eden şey kafaların arkasındaki gerçek düşüncedir. Müslüman bir ülkeyi AB'ye alamayacaklarını Sarkozy'in açıklaması ile gündeme getirmiş durumdalar. İktidar partisi AK Parti siyasi söylemleri ile maneviyatçı bir yapıya sahip olarak gözükmesine rağmen, u açıklamalara rağmen AB'nin istediği doğrultuda yeni düzenlemeler yapmasına anlam veremiyoruz. Biraz önce Meclis'te Devletin televizyonu TRT'nin bir kanalının Türkçe dışında Kürtçe, Arapça vesaire dillerde 24 saat yayın yapması ile ilgili AB'nin talebi olan bir kanunun MHP'nin karşı çıkmasına rağmen AK Parti ve DTP'li vekillerin oyları ile Meclis'ten geçirdik. Şu anda zaten RÜTÜK Kanununa göre Kürtçe yayın yapılmasına rağmen, bana göre kanun tekniğine uygun olmayacak bir şekilde TRT Kanununa ilave edilen bir madde ile Kürtçe yayınlar kabul edildi. Bu hem AB'nin Türkiye'ye vermiş olduğu talimatlarda geçen bir gerekçeydi hem de ABD'nin Türkiye stratejik raporunda istenilen bir gerekçeydi. TBMM olarak bir Gazi Meclis'in, üniter yapımıza ters olan böylesine düzenlemeleri AB temsilcilerinin açıklamalarına rağmen yapanları her halde Türk Milleti affetmeyecektir. Sarkozy'in açıklamaları gayet net ve açıktır. Türkiye'nin kendisinden başka dostu yoktur. Türkiye kendine dönmelidir" sözlerine yer verdi.

(İK) 29.05.2008 21:19 TSİ