Mhk Başkanı Oğuz Sarvan, Eleştirileri Cevapladı

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (Mhk) Tarafından Düzenlenen Hasan Doğan Klasman ve Klasman Yardımcı Hakemler Eğitim Semineri Açılış Konuşmaları ve Düzenlenen Bir Kokteyl ile Başladı.

Mhk Başkanı Oğuz Sarvan, Eleştirileri Cevapladı

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) tarafından düzenlenen Hasan Doğan Klasman ve Klasman Yardımcı Hakemler Eğitim Semineri açılış konuşmaları ve düzenlenen bir kokteyl ile başladı.

MHK Yönetim Kurulu üyesi ve EPAK Başkanı Zihni Aksoy'un açılış ve bilgilendirme konuşmasının ardından bir konuşma yapan MHK Başkanı Oğuz Sarvan, geçtiğimiz sezonun son 6 haftasında yakaladıkları başarıyı, yeni sezonda da tekrarlayacaklarını belirterek, Türk hakem camiası olarak hedeflerinin 2014 Dünya Kupası'na Türk hakemi göndermek olduğunu söyledi.

Silivri'deki Klassis Golf Otel & Country Club'da gerçekleştirilen ve 17 Ağustos Pazar günü sona erecek olan, Hasan Doğan Klasman ve Klasman Yardımcı Hakemler Eğitim Semineri'nde gündemdeki tartışmalı konulara da açıklık getiren Sarvan, geçirdiği bir kalp krizi sonrasında vefat eden Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ı anarak, Türk futbolu ailesine getirdiği açılımları anlattı. Sarvan, ''Hasan Doğan göreve geldiğinde çok eleştiriler almıştı. Siyaset futbola karışır mı? tartışmaları oldu. Fakat başkan siyaseti futbola hizmet ettirdi. Kendisiyle ilgili olumlu şeyler söylendi. Kendisi gelirleri artırdı, kurumsallaşmayı sağladı. Futbolun adaletle ilgili birimlerine ne karıştı ne de kimseyi karıştırttı. Kendisiyle ilgili yapılan en olumlu eleştiri adil olmasıydı. Projeler üretti, Türkiye futbolu kucaklıyor projesiyle takdir topladı. Futbolun marka değerini artırdı. bulduğu yeni sponsorlarla Türk futboluna artı değer kazandırdı. İnsani yönüyle ön plana çıktı. Ayrıca hiç istemediğimiz birşey daha gösterdi. Sigaranın zararlarını gösterdi. dedi.

Sarvan, 2008 Avrupa Şampiyonası boyunca ortaya koyduğu tutum ve davranışlarıyla da takdir toplayan Başkan Hasan Doğan'ın tribünde verdiği fotoğrafla da ülkeye iyi mesajlar verdiğini belirterek, ''Bir çoğumuzun kabul etmediği türbanlı eşi ve başı açık kızıyla tribünde iyi bir örnek oldu. Yaptığı hareketler ve verdiği mesajla bize ailesini de sevdirdi. Başı örülü eşi Türkiye'de kimseyi rahatsız etmedi. Yaptığı iş ve elde ettiği başarılarla övülen bir insan oldu.'' diye konuştu.

- YENİ DÖNEMDE GÖREV VERMEYECEĞİMİZİ HAKEMLER SEMİNERE DE GELMEYECEK -

Başkan Sarvan, 20 Temmuz - 17 Ağustos tarihleri arasında yapılacak Hasan Doğan Klasman ve Klasman Yardımcı Hakemler Eğitim Semineri'ne profesyonel liglerde görev yapacak tüm hakemlerin katılacağını söyledi.

Sarvan, federasyon başkanı merhum Hasan Doğan'ın vefatından sonra kendilerine anlaşılmaz bir şekilde eleştiriler geldiğini de belirterek, ''Klasman oluşturulurken acımasız eleştiriler aldık. Fakat unutulan birşey vardı, geçen sezon çok başarılı geçti, şikayet yoktu. Bu eleştiriler için neler yaptığımız göstermek adına bu semineri basına açık yaparak neler yaptığımızı herkese göstermek istedik. Vizyonumuz 2014 Dünya Kupası'na bir Türk hakemi göndererek uluslararası arenada hakem olarak yer almak. Amacımız her hakeme maç vermek. Bunun için hakem sayısını düşürdük. Her hakemin daha çok maça çıkması için hakem sayısını düşürdük. Bank Asya 1. Lig toplam 40 hakemle götürülecek. Zaman zaman liglerde değişiklik yapılabilir. Bir hakem 2-3 maç bir ligde görev yapıyorsa bir maç diğer ligde maç yönetebilir. Talimatlar gereği hakem klasmanlarını yaptık. Süper Lig'de görev yapacak genç arkadaşlarımız askerliklerini yapmış olacaklar. Çünkü hakemlik artık yarı profesyonel oldu.'' dedi.

Başkan Sarvan, klasmanlardaki seçimleriyle ilgili eleştirilere de sert tepki göstererek, ''Bir takımın başına bir teknik adam geldiğinde nasıl kendi kadrosunu kuruyorsa, biz de MHK olarak kendi kadromuzu kuracağız. Geçen sezon son 6 haftayı hangi hakemlerle götürdüysek, yeni sezonda da takviyeler yaparak devam edeceğiz. Türk hakemliğinin böyle daha iyi olacağını düşündük. Türk hakemi de UEFA şartlarına göre eğitim alıyor. İtalya, İspanya, Almanya'da UEFA hangi dersleri veriyorsa, biz de burada Türk hakemine aynı dersleri veriyoruz. Yaptığımız uygulamanın speküle edilmesine üzülüyoruz. Başkan Hasan Doğan'ın vefatı sonrası MHK'ya fazla haksız eleştiriler yapıldı. Geçen sezon, hakemlerin en iyi sezonlarından biriydi. Göreve geldiğimizde vizyonumuzu ve hedeflerimizi anlattık. Geçmiş sezonlara kadar kadrolar şişirildi. Sezon içinde arkadaşlar görev yapamadı. Deneyim ve kişilik bizim için iki önemli kriter. Her hakemin daha fazla maça çıkması için hakem sayısını düşürdük. UEFA 24 Haziran'da iki önemli ismi denetçi olarak gönderdi ve herşeyi inceledi. Her konuda uyumlu olduğumuz ve tek eksiğimizin mentör olduğunu söyledi. Bu konuda da çalışmalar yapacağız.'' diye konuştu.

- BÜLENT DEMİRLEK OLAYI ÇARPITILIYOR -

Başkan Sarvan, hedeflerinin, hakem kurumunu güvenilir ve sağlıklı bir zemine oturtmak olduğunu, bunun için de herkesten yardım istediklerini belirterek, gündemde yer alan Bülent Demirlek ve Diyarbakırlı hakemin Galatasaray forması giydiği olayına da açıklık getirdi.

Başkan Sarvan, göreve geldikleri dönem boyunca pek çok şeyi hakemlere bıraktıklarını da belirterek, ''Sizler de bu düşüncemizi haklı çıkarmaya gayret edin. Hakem davranışlarına dikkat etmeli. Yola tükürmemeli, trafikte kırmızı ışıkta geçmemeli, yolda hareketlerine dikkat etmeli. Bir kurum kültürü oluşturmaya çalışıyoruz. Diyarbakır'da bir hakem olayı yaşandı. Bir hakemin şampiyon olan takımın formasıyla şampiyonluk turu attığı şeklinde haberler ve fotoğraflar basında çıktı. Ama o fotoğrafın fotomontaj olduğu yazısını kimse görmedi. Bölgelerde iki hakem grubun birbirini çekememesi var. O arkadaşın şampiyonluk turu attığı yok. Küçük hesaplarla işin güvenirliği azalıyor. Böyle yapan iki grubu soru işaretleriyle bir kenara çekeceğiz ve kendileriyle ilgili durum netleşene kadar bu şekilde davranacağız. Kurumsal katkıyı zedeleyecek hiçbir harekete izin veremeyiz. Türk hakemi adil, dürüsttür. Başkasının

başarısını engellemeye çalışmaz.'' dedi.

Sarvan, Bülent Demirlek olayını da şöyle anlattı; ''Bülent Demirlek'e 8 Mayıs'ta UEFA tarafından İNtertoto Kupası maçı için görev verildi. O dönemde sakattı ama maça çıkabileceğini söyledi. 24 Haziran'da FIFA hakemi olan Bülent Demirlek'e Süper Lig'de maç vermedğimiz ortaya çıktı. Oyna bunun UEFA'ya bildirilmesi gerekiyordu. Bunu bildirince de UEFA Türkiye'de maç yönetmeyen hakeme maç vermeyeceğini belirterek, verdiği maçı geri aldı. Basına yansıyan yanlıştı, Bülent Demirlek'in durumunda bir art niyet yoktu.'' diyerek sözlerini tamamladı.

Bu arada Hasan Doğan Klasman ve Klasman Yardımcı Hakemleri Eğitim Semineri bu konuşmaların ardından resmen başladı. 1 Ağustos'ta sona erecek seminere, klasman ve klasman yardımcı hakemleri katılıyor. Turkcell Süper Lig'de görev yapacak hakemler de 4 Ağustos'ta aynı yerde seminere katılacak. Eğitim seminerleri, 17 Ağustos'ta sona erecek.