Mgk Toplantısı Sona Erdi (2/son)

Mgk Toplantısı Sona Erdi (2/son)

MGK toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantı yaklaşık 5 saat 15 dakika sürdü.

Mgk Toplantısı Sona Erdi (2/son)

MGK toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan toplantı yaklaşık 5 saat 15 dakika sürdü. Toplantının ardından, yazılı açıklama yapıldı.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, güvenlik güçlerinin terör örgütüne yönelik olarak Irak'ın kuzeyine icra ettiği başarılı operasyonların gerekli görüldüğünde kararlılıkla sürdürülmesinde mutabık kalındığı kaydedildi. Toplantıda, TBMM'de kabul edilen tezkere ve hükümet tarafından verilen yetki çerçevesinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak'ın kuzeyindeki bölücü terör örgütü mevcudiyetine karşı gerçekleştirilen sınır ötesi harekatın sonuçlarının değerlendirildiği belirtildi.

Bildiride, harekatta sadece bölücü terör örgütünün hedef alındığı, sivil yerleşim bölgelerinin zarar görmediği ve terör örgütüne verdirilen ağır kayıpların yanında örgütün haberleşme ve ikmal sisteminin de önemli ölçüde tahrip edildiğinin müşahede edildiğini ifade edildi.

Bildiride ayrıca şunlar kaydedildi:

-"OPERASYONLAR SÜRECEK"-

"Güvenlik güçlerimizin icra etmekte olduğu başarılı operasyonların gerekli görüldüğünde kararlılıkla sürdürülmesinde mutabık kalınmıştır. Terörle mücadelenin diplomatik, ekonomik, sosyal ve diğer boyutlarına ilişkin önlemler gözden geçirilmiş ve bunların geliştirilerek devam ettirilmesinin önemi vurgulanmıştır.

-"MİLLETİMİZİN SAĞDUYUSUNU KORUYACAĞINA İNANIYORUZ"-

Milletimizin muhtemel olumsuz girişimler karşısında her zaman olduğu gibi sağduyusunu koruyacağına olan inanç teyit edilmiştir. Ülke genelinde güvenlik ve asayişin korunmasına teminen güvenlik güçlerimizce alınmakta olan tedbirler de değerlendirilmiştir.

-"IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE ÖNEM VERİYORUZ"-

Irak'ta son dönemde meydana gelen gelişmeler ele alınmış, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine verilen önem teyit edilmiş, bu hususların uluslararası toplumca genel kabul gören ve savunulan ilkeler haline gelmesinden ve İstanbul Nihai Bildirisi'nde yer almasından duyulan memnuniyet dile getirilmiştir.

Türkiye'nin güvenliğini etkileyen dış gelişmeler de gözden geçirilmiştir." (ANKA)

(HM/GB)