Mgk Bildirisi: Devletin Kurumlarını Yıpratmaya Yönelik Yayınlar Fayda Getirmez

Mgk Bildirisi: Devletin Kurumlarını Yıpratmaya Yönelik Yayınlar Fayda Getirmez

Milli Güvenlik Kurulu'nun Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Başkanlığında Yaptığı Toplantı Yaklaşık 7 Saat 30 Dakika Sürdü. Toplantı Sonrasında Yayınlanan Bildiride, "Devletin Kurumlarını Yıpratmaya Yönelik Beyan ve Yayınlar Ülkemize Bir Fayda Getirmez" Denildi.

Mgk Bildirisi: Devletin Kurumlarını Yıpratmaya Yönelik Yayınlar Fayda Getirmez

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında yaptığı toplantı yaklaşık 7 saat 30 dakika sürdü. Toplantı sonrasında yayınlanan bildiride, "Devletin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlar ülkemize bir fayda getirmez" denildi.

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği'nun toplantı sonrası yayınladığı dört maddelik bildiri şöyle:

"1. Milli Güvenlik Kurulu; 30 Haziran 2009 günü olağan toplantısını yapmıştır.

2. Toplantıda;

A. Ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmış; ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini vs huzurunu bozmaya yönelik her türlü faaliyete karşı yürütülen mücadelenin, halkımızın güven ve desteği ile sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili çalışmalar da gözden geçirilmiştir.

B. Ayrıca, devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir.

C. Kıbrıs sorununun adil ve kalıcı biçimde çözüme kavuşturulmasının bölgede güvenlik istikrar ve refahın sağlanabilmesi açısından önem arz ettiği; Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülmekte olan kapsamlı çözüm müzakerelerini ve bu bağlamda Kıbrıs Türk tarafının yapıcı çabalarını desteklediği, çözümün; siyasi eşitlik, iki kesimlilik ve eşit statüde iki kurucu devleti haiz yeni bir ortaklık çerçevesinde bulunması, garanti ve ittifak antlaşmalarının devamı, çözümün hukuki güvenlik ve kesinliğinin teminat altına alınması, ilgili tüm tarafların sürece zarar verecek yaklaşımlardan kaçınmaları ve birleşmiş milletler süreci ile parametrelerine sahip çıkmaları gerektiği vurgulanmıştır.

D. Terörle mücadele boyutu dahil, Türkiye-Irak ilişkilerindeki son gelişmeler etraflıca değerlendirilmiştir." (ANKA)

(EKİP/BÜN)