Mgk: Bazı Müttefiklerin Ypg'ye Verdiği Silahlar PKK'da Ele Geçiriliyor
BBC

Mgk: Bazı Müttefiklerin Ypg'ye Verdiği Silahlar PKK'da Ele Geçiriliyor

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı.

Mgk: Bazı Müttefiklerin Ypg'ye Verdiği Silahlar PKK'da Ele Geçiriliyor

Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. 6 saat süren toplantının ardından yapılan açıklamada "Bazı müttefik ülkelerin YPG'ye verdiği silahlar PKK terör örgütünde ele geçiriliyor" denildi.


Açıklamada, "Bazı müttefik ülkelerin PYD-YPG terör örgütüne verdiği silah ve mühimmatın PKK terör örgütünde ele geçiriliyor olması, Türkiye'nin, bunların farklı isimler altında gözükse de aslında aynı örgüt olduğu konusunda ısrarla ortaya koyduğu ikaz ve itirazındaki haklılığını bir kez daha teyit etmiştir" ifadeleri de yer aldı.


Ayrıca, "Suriye ve Irak'tan yönelen bir tehdidin tespiti ve saldırı durumunda, uluslararası hukuk çerçevesinde gereğinin yapılmaya devam edileceği" vurgulandı.

MGK açıklamasından diğer bazı satırlar şöyle:

"Türkiye'nin sınırları boyunca bir terör devleti kurulmasına asla izin vermeyeceği, PKK/PYD-YPG terör örgütlerinin, diğer bir terör örgütü DEAŞ ile mücadelesi ileri sürülerek meşrulaştırılamayacağı bir kez daha vurgulanmıştır...


"Eli kanlı terör örgütü ve uzantılarının, siyasi parti temsilcileri başta olmak üzere sivillere ve masum insanlara yönelik suikastleri de örgütün tek amacının kendisinden olmayan herkesi yok etmek olduğunu açıkça gözler önüne sermiştir."


'K.Irak'ta bağımsızlık referandumu uygulanamaz'

MGK açıklamasında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin aldığı bağımsızlık referandumu kararının da "fiilen uygulanamayacağı ve vahim bir hata olduğu" vurgulandı.

Olağanüstü hal konusunda da, "FETÖ/PYD, PKK/PYD-YPG, DEAŞ başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadele kapsamında yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş; demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere, olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır." denildi.


OHAL 4. kez 3 ay daha uzatıldı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen ve Çarşamba günü süresi dolacak olağanüstü hal (OHAL) 4. kez 3 ay daha uzatılmıştı.

OHAL'in 19 Ekim'e kadar uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti.

BBC