Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çocukları Okula Gidiyor
Haberler » Yerel » Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çocukları Okula Gidiyor - Haberler

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çocukları Okula Gidiyor

Mustafa Yıldırım - Erkan Şimşek - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hasat dönemlerinde mevsimlik işçi olarak ülkenin çeşitli yerlerine göç eden ailelerin daha insani yaşam ve çalışma koşullarına kavuşmaları için başlatılan çalışmalar kapsamında aileleriyle birlikte göç eden çocukların eğitiminin aksamaması için tedbir alındı.

Mevsimlik Tarım İşçilerinin Çocukları Okula Gidiyor

Mustafa Yıldırım - Erkan Şimşek - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca hasat dönemlerinde mevsimlik işçi olarak ülkenin çeşitli yerlerine göç eden ailelerin daha insani yaşam ve çalışma koşullarına kavuşmaları için başlatılan çalışmalar kapsamında aileleriyle birlikte göç eden çocukların eğitiminin aksamaması için tedbir alındı.

Manisa'daki tarım arazilerinde çalışmak için özellikle doğu ve güneydoğu illerinden kente gelen ailelerin okul çağındaki çocukları 2011-2012 eğitim-öğretim yılı öncesinde tespit edilerek taşımalı eğitim sistemine dahil edildi.

Manisa Vali Yardımcısı Necmettin Yalınalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca geçici tarım işçilerinin yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için Mevsimlik Geçici Tarım İşçilerinin Yaşam Şartlarını İyileştirme Projesi (METİP)' adı altında valilikler aracılığıyla çalışma yapıldığını belirtti.

Bakanlığın mevsimlik tarım işçilerinin, barınmasından gündelik ihtiyaçlarına kadar insani yaşam ortamına kavuşabilmeleri için proje kapsamında valiliklere özel ödenek gönderdiğini ifade eden Yalınalp, Manisa'da da il genelinde mevsimlik tarım işçileri için yapılacak çalışmalarda kullanılmak üzere 1 milyon 652 bin 980 lira ödenek gönderdiğini kaydetti.

Yalınalp, mevsimlik tarım işçilerinin geldiği Manisa il merkezine bağlı Halıtlı ve Üçpınar beldeleri ile Akhisar, Alaşehir, Gölmarmara, Saruhanlı ve Turgutlu ilçelerinde yaşam alanları oluşturulduğunu belirterek, "Manisa merkezde kurulan yaşam alanlarına 50 konaklama, 3 eğitim çadırı, 31 tuvalet, 31 banyo, 2 mutfak konteyneri ile 15 çöp konteyneri yerleştirildi. Yine işçilerin yaşadığı yerlerin içme suyu, elektrik ve kanalizasyon hattı gibi her türlü altyapıları hazır edildi. Geçici işçilerin beraberinde getirdiği çocuklar için de çocuk oyun grupları kuruldu."

Ailelerin çocuklarının eğitimlerinin yarım kalmaması için de gerekli tedbirlerin alındığını kaydeden Yalınalp, "Manisa'ya gelen işçilerin okul çağındaki çocuklarını taşımalı eğitim sistemine dahil ederek en yakın okula gönderdik" dedi.

-VATANDAŞ OLMAKTAN GURUR DUYACAKLARI ORTAM-

Yalınalp, bu yıl ilk defa uygulanan METİP ile geçici tarım işçilerinin de ilk kez daha iyi yaşam koşullarına kavuştuklarını ve oluşturulan yaşam alanlarında kalan işçilerin hallerinden oldukça memnun olduklarını ifade etti.

Çalışmak için Manisa'ya gelen vatandaşların mağdur olmaması için her türlü önlemi aldıklarını söyleyen Yalınalp, "Onlara sezon süresince sağlıklı ve hijyen şartlarında yaşayabilecekleri bir ortam hazırladık. Barınma sorunlarını çözdük. İl Sağlık Müdürlüğümüz de sağlık taramalarını yaptı. İşin özeti, buraya gelenlere, Türkiye'nin neresinden gelmiş olursa olsun, bu memleketin vatandaşı olmaktan gurur duyacağı bir ortam hazırladık" dedi.

Necmettin Yalınalp, il genelinde mevsimlik işçilere yönelik toplam 1 milyon 628 bin lira ödenek gönderildiğini ve kullanıldığını sözlerine ekledi.

Turgutlu ilçesine bağlı Urganlı beldesi, Sarıbey, Sinirli, Akçapınar ve Akköy köylerinde hazırlanan çadır evlerde kalan mevsimlik işçilerin çocukları dün başlayan 2011-2012 eğitim-öğretim yılında okullara koştu.

Hasat döneminin sonuna gelindiği dönemde Sarıbey'de kalan 15 ailenin 8 çocuğu eğitimlerinin aksamaması için Sarıbey Dr. Hüseyin Orhan İlköğretim Okulu'na kayıtlarını yaptırdı.

Öğrenci velilerinden Hüseyin Tekin (58) iki çocuğunun eğitimleri aksamaması için köy okuluna gittiğini belirterek, "Biz mevsimlik işçilerin çocukları göçebe gibi bir eğitim sezonunda eğitimlerini en az 3 ilde sürdürmek zorunda kalıyor. Ekmeğimizin peşinde koştuğumuz için buna mecburuz. Şimdi Turgutlu'dayız, yakında Yozgat'a gideceğiz. Orada işimiz bittiğinde yine Muğla'nın Dalaman ilçesine portakal toplama işine geleceğiz. Burada da işimiz bittiğinde Şanlıurfa'ya geri döneceğiz"dedi.

Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü, ilçe adeta bir tarım kenti olduğu için mevsimlik işçilerin de sayısının fazla olduğunu belirterek, şunalrı söyledi:

"Gelecek yıl tarım sezonuna kadar bu işçilerimizin ikamet ettiği alanlarda altyapı çalışmaları tamamlanarak tuvalet, banyo ve su ihtiyaçları karşılanacak. 500 bin liraya ihale edilen altyapı çalışmalarına önümüzdeki yıl hazır olacak şekilde başlanılacak. Şu an bölgemizde Sarıbey köyünde ikamet eden işçilerimizin 8 çocuğu Sarıbey Dr. Hüseyin Orhan İlköğretim Okulu'na kaydını yaptırdı. Diğer mevsimlik işçi alanlarında okula gidecek çocuklu aileler kalmadığı için sorun yaşamıyoruz. Bu çocukların eğitimleri için gerekli yardımlarımızı yapıyoruz."

-PREFABRİK YAPILAR YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRDI-

Bu arada, Manisa'nın Saruhanlı ilçesinin Büyükbelen beldesinde, geçici tarım işçileri için oluşturulan prefabrike yapılar, işçilere günlük ihtiyaçlarını karşılamada kolaylık sağlıyor.

Mevsimlik işçilerden Mehmet Yılmaz, Büyükbelen ovasında 8 yıldır biber ve salatalık tarlalarında çalıştığını belirterek, "Buraya Mardin'den geldik. İş bitince tekrar memlekete gideceğiz. Saruhanlı kaymakamımız bize prefabrik tuvalet, banyo, çamaşırhane, mutfak ve çadır getirdi. Geçen yıllara nazaran çok çok rahatız. Yaşam kalitemiz yükseldi, çok memnunuz" dedi.

Büyükbelen Belediye Başkanı Mehmet Keyik de AA muhabirine yaptığı açıklamada, beldede kornişon tipi salatalık üretimi yapıldığını, doğu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinden 3 bin-4 bin mevsimlik işçinin ilçeye geldiğini söyledi.

Mevsimlik işçiler için prefabrik tuvalet, banyo, lavabo ve çamaşırhane uygulaması başlatıldığını ifade eden Keyik, "Mevsimlik işçiler bu hizmetleri gördükçe halkımızla daha da kaynaşıyor" diye konuştu.

- MANİSA

Kaynak: AA

Manşet

Haberler