Mevlana Kültür Merkezi Şeb-i Arus'a Hazırlanıyor

Mevlana Kültür Merkezi Şeb-i Arus'a Hazırlanıyor

Mevlana Kültür Merkezi, 7-17 Aralık'ta yapılacak Mevlana'yı anma törenlerine hazırlanıyor.Hz.

Mevlana Kültür Merkezi Şeb-i Arus'a Hazırlanıyor

Mevlana Kültür Merkezi, 7-17 Aralık'ta yapılacak Mevlana'yı anma törenlerine hazırlanıyor.

Hz. Mevlana'nın 738'inci 'Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri' için çalışmalarını sürdüren Mevlana Kültür Merkezi, on gün sürecek törenler boyunca sergi, söyleşi ve sema gösterilerine ev sahipliği yapacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nce işletilen Mevlana Kültür Merkezi'nde yürütülen çalışmalarda, iç mekanların temizliğinden boyanmasına, dış cephe camlarının temizliğinden büyük kubbenin temizlenip onarılmasına kadar pek çok hazırlık itinayla yürütülüyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 738. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri kapsamında, 7-17 Aralık tarihleri arasında yurtiçi ve yurt dışından çok sayıda misafir ağırlayacak olan Mevlana Kültür Merkezi yetkilileri, törenlere gelecek misafirlere en güzel, en rahat ortamı sunmak için çalışıyor.

Öte yandan, Konya Turizm ve Kültür Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, Mevlana Kültür Merkezi'nde yapılacak 21 sema gösterisinin 14'ünün biletlerinin tamamı tükendi. 7-17 Aralık tarihleri arasında yapılacak törenler kapsamında ilk gün, sadece akşam sema gösterisi yapılacak. Diğer günler, gündüz ve gece sema programı düzenlenecek.

Sema programları, akşam seansları 20.00'de, gündüz seansları 14.00'de, Hz. Mevlana'nın vefat ettiği tarih olan 17 Aralık akşamı yapılacak Şeb-i Arus töreni 19.00'da yapılacak. Aynı zamanda, altı yaşından küçük çocukların alınmayacağı sema gösterilerine katılan ailelerin küçük çocuklarına salonda kreş hizmeti verilecek. Törenler süresince sergi, konser, tiyatro, panel, konferans ve söyleşi gibi etkinlikler de gerçekleştirilecek.