Mevlana'dan Çıkarılacak Dersler

Mevlana'dan Çıkarılacak Dersler

Hürriyet'in Birinci Sayfasında Okuduğunuz 'Mevlana'nın Kemikleri Sızladı' Başlıklı "Paris'teki Mevlana Etkinliklerine Katılan Konya Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar Topuklarına Bastığı Ayakkabılarını Çıkarıp Koltuğa Bağdaş Kurarak Sema Gösterisini İzledi" Haberi Unesco'da Gerçekleştirilen Etkinliğin İyi Geçmediği Anlamına Gelmesin.

Mevlana'dan Çıkarılacak Dersler

Hürriyet’in birinci sayfasında okuduğunuz ‘Mevlana’nın kemikleri sızladı’ başlıklı “Paris’teki Mevlana etkinliklerine katılan Konya Turizm ve Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar topuklarına bastığı ayakkabılarını çıkarıp koltuğa bağdaş kurarak sema gösterisini izledi” haberi UNESCO’da gerçekleştirilen etkinliğin iyi geçmediği anlamına gelmesin.

Zira Mevlana ile ilgili çalışmalar Büyükelçi Bozkurt Aran döneminde UNESCO gündemine getirilmiş ve ‘Mevlevi Sema Ayini’ kültürel mirasın korunması amacıyla UNESCO’nun ‘İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Başyapıtları Listesi’ne alınmıştı. Aran’dan sonra atanan Büyükelçi Numan Hazar’da işin peşini bırakmamış şimdiki UNESCO Büyükelçimiz Ali Tuygan’da bu çalışmaları sürdürerek Mevlana etkinliklerinin gerçekleşmesini sağlamıştır. Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar ise bu kadar önemli ve büyük kültürel etkinlikte yaptığı kişisel davranışından dolayı herkes tarafından ayıplanmıştır.

Muammer Elveren

Melveren@hurriyet.com.tr

Burada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a konuya gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum zira haberi görür görmez hiç vakit kaybetmeden telefonla Paris’te bana ulaşıp olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek şöyle konuştu “Haberi görünce çok üzüldüm, bir Kültür Müdürümüzün böyle bir davranışta bulunması beni şaşırttı, sağlık ya da başka hangi nedenle olursa olsun böyle bir davranışı hoş göremeyiz, bu kabul edilemez. Biz hükümet olarak Türkiye’nin imajını tüm dünyada düzeltmek isterken bu tür davranışları kabul etmemiz mümkün değildir, gerçekten üzüldüm, konuyla ilgili derhal bir araştırma başlattım”

Evet, Sayın Günay’ın dediği gibi davranış gerçekten ‘şaşırtıcı’ ve ‘üzücü’ ama ben yinede size Mevlana etkinliklerine kim katıldı neler söylediler onları da aktarayım. Merkezi Paris’te bulunan ‘Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı-UNESCO’da Türkiye’nin girişimi ve İran ile Afganistan’ın katılımıyla kutlanan Mevlana’nın 800. doğum yıldönümü çerçevesinde yapılan konferans, sergi ve sema gösterileri çok başarılı geçtiği gibi üst düzey bir katılımla kutlandı. Kutlamalara Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Afganistan Kültür Bakanı Abdülkerim Huram, İran Bilim Teknoloji, Araştırma ve Kültür Bakanı Mehdi Zahed, Prof. Kenan Gürsoy, Prof. Talat Halman ve Prof. Mahmut Esat Kılıç katılarak birer konuşma yaptılar.

Mevlana etkinlikleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de yazılı bir mesaj gönderdi.

Türkiye’nin UNESCO Büyükelçisi Ali Tuygan’nın okuduğu mesajında Gül “Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin mesajı ve öğretisinin, bütün din ve kültürler için ilham olmaya ve insanlığın barış ve uyum içinde yasamasına rehberlik edecek” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Mevlana’nın yaşadığı dönemde yalnız İslam dinini seçenler tarafından değil, diğer dinlere bağlı insanlar tarafından da takdir edildiğini ve Mevlana’nın etnik, din ve kültürel farklılıklara bakmadan bütün insanlığa mesaj gönderdiğini belirtti.

UNESCO Genel Müdürü Koichiro Matsuura’da “Sıra dışı, büyük ve görüşleri hala geçerli evrensel bir hümanist olan Mevlana Celaleddin Rumi, barış, hoşgörü ve sevgi felsefesinin, sınır, dil ve kültür farklılığı tanımadığını” söyledi. Matsuura, kültürler arası diyalog ve kalıcı barış için Mevlana felsefesinin öneminin bugün her geçen günden daha fazla önem kazandığını ve İslam edebiyatının en önemli şahıslarından birisi olan Mevlana’nın eserlerinin dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok dile çevrilerek okunduğunu belirtti.

Devlet Bakanı Prof. Mehmet Aydın’da yaptığı konuşmada, “Barış, dostluk, karşılıklı saygı ve hoşgörüye büyük ihtiyaç duyulan dünyada, Mevlana’nın büyüleyici mesajını insanlığa iletmek bizim için büyük gururdur” dedi. Mevlana’nın Afganistan’daki bir bölgede doğduğunu ve daha sonra İran’ı geçerek Anadolu topraklarına geldiğini hatırlatan Aydın, Mevlana’nın, önemli bir bölümünü Farsça yazsa bile, eserlerinin büyük bir bölümünü Anadolu’da yazdığını ve burada etkili olduğunu hatırlattı.

Afganistan Kültür Bakanı Abdulkerim Huram, ülkesinin zor bir dönemden geçmesine rağmen, topraklarında doğmuş olan Mevlana ile ilgili bir etkinliğe katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. İran Kültür Bakanı Mehdi Zahedi de, adalet, eşitlik ve barış için yaşanacak dünyada Mevlana felsefesinin büyük önem kazandığını, dinler ve kültürler arası diyalog ve uluslararası düzende çifte standartların, ön yargıların önüne geçebilmek, güvenlik ve sürdürülebilir barış için de Mevlana felsefesinin önemli olduğunu belirtti.

Gördüğünüz gibi UNESCO’daki Mevlana etkinliklerinde Türk olsun yabancı olsun herkes Mevlana’nın ne kadar büyük olduğunu en güzel sözlerle vurguladı, birde Abdüsettar efendi birazcık gölge etmeseydi, ondan başka ihsan istemezdik ama dileriz bu haber ona ders olur ve nerede nasıl oturulup kalkılacağını öğrenmiş olur.

Kaynak: DHA