Metro Hattı'nın Temeli Atılıyor

Metro Hattı'nın Temeli Atılıyor

Anadolu Yakası ikinci metrosuna kavuşuyor.

Metro Hattı'nın Temeli Atılıyor

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun temel atma töreni; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve birçok bakanın katılımıyla gerçekleşecek.

Anadolu yakasının ikinci metro hattı olacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun raylı sistem hattının tamamı yer altı tüneli şeklinde yapılacak. Metro hattı 564 milyon Euro'ya mal olacak.

Kadıköy-Kartal metro hattında olduğu gibi Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının tamamında (güzergah ve depo sahası) trenlerin hareketi sürücüsüz olacak şekilde yapılacak. Marmaray projesi ile Üsküdar istasyonunda, metrobüs hattı ile Altunizade istasyonunda, Bostancı-Dudullu metro hattı ile Dudullu istasyonunda (proje çalışması devam eden hat tamamlandığında) entegrasyon sağlanacak.

HAT BİLGİLERİ

- Hat, 20 km ve 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 m. bağlantı tünellerinden oluşuyor. Hatta 126 vagon hizmet verecek.
- Depo sahasının inşası da bu iş kapsamında yapılacak.
- Metro hattı 38 ay gibi rekor sürede tamamlanacak.
- Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arası 24 dakikaya inecek.
- Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olarak başlıyor ve Alemdağ caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son buluyor.

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE HATTI İSTASYONLARI

Söz konusu metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İmkilap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alacak.

ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE'DEN YOLCULUK SÜRELERİ

Üsküdar : 24 dk.
Kartal : 59 dk.
Yenikapı : 36 dk.
Taksim : 44 dk.
Hacıosman : 68 dk.
Havalimanı : 68 dk.
Olimpiyat stadı : 78 dk.

İSTANBUL'DA RAYLI SİSTEM YÜZDE 128 ARTTI

Son 8 yılda yapılan yaklaşık 52 milyarlık toplam yatırımın 24 milyar TL'lik kısmı ulaşıma ayrıldı. İstanbul'un raylı sistemi yüzde 128 arttı. Şu andaki mevcut raylı sistem 154 km. olup; 2016'da 230 km, 2023'de ise 641 km.'lik raylı sistem hedefleniyor.

Ayrıca 22 km.'lik Kadıköy-Kartal metrosu test aşamasında. Otogar-Bağcılar-İkitelli-Başakşehir-Olimpiyatköy hattının 15,9 km'lik Kirazlı-İkitelli-Başakkonutları metro hattı ile Olimpiyatköy bağlantısı test aşamasında. Açılışı tamamlanmak üzere olan bu iki hat ile birlikte mevcut raylı sistem 119 km. banliyö dahil 191 km.'lik hat olacak.

ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE METRO HATTI TEMEL ATMA TÖRENİ

Tarih : 6 Haziran Çarşamba
Saati : 14:00
Yer : Şile Yolu Madenler Meydanı, Çekmeköy-Sancaktepe