Meteoroloji'den 5 Yıldızlı Dönüşüm

Meteoroloji'den 5 Yıldızlı Dönüşüm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Havayolu Şirketlerinin Desteği ile Baştan Sona Yenilenen Florya Meteoroloji Müdürlüğü'nde Öğrenciler Haftanın 5 Günü Uygulamalı Ders Görüyor.

Meteoroloji'den 5 Yıldızlı Dönüşüm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve havayolu şirketlerinin desteği ile baştan sona yenilenen Florya Meteoroloji Müdürlüğü'nde öğrenciler haftanın 5 günü uygulamalı ders görüyor.

Atatürk Havalimanı Meteoroloji Müdürlüğü'ne bağlı Florya Meteoroloji İstasyonu baştan sona yenilenerek, hem teknik hem de fonksiyonel olarak eskisinden daha verimli hale getirildi. 2 bin 500 metrekare alan içinde kurulu olan istasyonun teknik blok, rasat bölümü ve lojmandan oluşan 3 binası Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla yeniden tasarlandı. Teknik anlamda otomatik gözlem istasyonu işlevi gören Florya İstasyonu'nun daha verimli hale gelmesi için odaları yeniden tanzim edildi. İstasyon ayrıca, teknolojinin son ürünü modern izleme cihazlarıyla donatıldı. İstasyonun çevre düzenlemesi tamamlanarak, etrafı telden çitle çevrildi.

İstasyonda meteorolojik gelişmeler 2 personel tarafından 24 saat aralıksız olarak takip ediliyor, veriler toplanarak merkeze gönderiliyor. İstasyonda haftanın 5 günü İstanbul'un değişik ilçelerinden gelen öğrencilere uygulamalı meteoroloji dersleri veriliyor. Florya Meteoroloji İstasyonu'nun yenilenmesine emeği geçen kurumların temsilcileri Atatürk Havalimanı Meteoroloji Müdürü Hasan Köksal'ın Florya İstasyonu'nda düzenlediği teşekkür pikniğinde bir araya geldi. Pikniğe Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mevlüt Bulut, ilçe belediyelerinin temsilcileri, hava yolu şirketlerinin yöneticileri, akademisyenler ve seçkin bir davetli topluluğu katıldı. Piknik alanı istasyonun bahçesinde kuruldu ve davetlilere kahvaltı ikram edildi. Eş ve çocuklarıyla pikniğe gelenler hem istasyondaki değişimi inceleme fırsatı buldu hem de güneşli havanın tadını çıkardı.

İstasyonun yenilenmesine katkıda bulunanlara teşekkür eden Atatürk Havalimanı Meteoroloji Müdürü Hasan Köksal, "6-7 ay öncesine kadar binalarımız kullanılmaz haldeydi. Ders için gelen öğrenciler çamur yüzünden çok zorluk çekiyordu. Yaptığımız yenileme çalışmalarının ardından burayı daha etkin şekilde kullanılacak bir düzeye getirdik. Şimdi derse gelen öğrencilere daha sistematik ve doyurucu bilgi sunabiliyoruz" dedi.

(AY-ED-HO-Y)