Meski'den Bazı Mahallelere Su Verilmediği Haberlerine Yalanlama - Haberler
Haberi Paylaş

Meski'den Bazı Mahallelere Su Verilmediği Haberlerine Yalanlama

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Meski'den Bazı Mahallelere Su Verilmediği Haberlerine Yalanlama

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Erdemli ilçesine bağlı bazı mahallelere 15 gündür su verilemediği yönünde yerel basında yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, Aksıfat Grubu’nda kuraklık nedeniyle su debisinin azalmasından kaynaklı söz konusu mahallelere dönüşümlü olarak su verildiğini bildirdi.

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, Erdemli ilçesine bağlı bazı mahallelere 15 gündür su verilemediği yönünde yerel basında yer alan haberler in gerçeği yansıtmadığını, Aksıfat Grubu'nda kuraklık nedeniyle su debisinin azalmasından kaynaklı söz konusu mahallelere dönüşümlü olarak su verildiğini bildirdi.

MESKİ Genel Müdürlüğü, Erdemli'ye bağlı köy statüsünden mahalleye dönüşen bazı yerleşim birimlerine 15 gündür su verilemediği yönünde yapılan haberler üzerine yazılı bir açıklama yapıldı. Silifke ilçesine bağlı 30 mahalle ile Erdemli'ye bağlı 24 mahallenin (bağlıları ile birlikte 100 civarında ünitenin) içme suyunun Aksıfat Grup İçme Suyu Projesi kapsamında temin edildiği belirtilen açıklamada, "Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de son yılların en kurak ve en sıcak mevsimi yaşanmakta olup; kurak sezonun etkisiyle Aksıfat Grubu'nu besleyen Aksıfat Kaynağı'nın debisi, proje debisinin üçte birinin altına düşmüştür. MESKİ olarak Aksıfat Kaynağı'nda olumsuzluklar yaşanabileceği öngörülmüş ve grup iletim hattına Hotamış, Uzuncaburç, Harfilli ve Avgadı mevkilerinden içme suyu bağlantısı yapılmıştır. İçme suyu takviye çalışmalarımız devam etmekte olup, bu kapsamda, Harfilli'de ikinci kuyunun ve Gündüzler mevkinde sondaj kuyularının çok kısa bir süre içerisinde bağlantısı gerçekleştirilecektir. Yine Tozlu mevkinde açılıp tecrübe çalışmaları devam eden sondaj kuyusundan da muhtemelen 10Lt/Sn'lik içme suyu daha sisteme bağlanacaktır" denildi.

"Unutulmamalıdır ki, kuraklık MESKİ'nin sebebiyet verdiği bir vaka değildir" ifadesinin kullanıldığı açıklamada, buna rağmen MESKİ'nin, hem Aksıfat Grubu'nda hem de diğer mahallelerde, vatandaşlara kuraklığın etkisini mümkün olan en az şekilde hissettirmek için çalışmalarını kesintisiz olarak sürdürdüğü kaydedildi. MESKİ açıklamasında, şunlar kaydedildi: "Basına servis edilen söz konusu duyuruda isimleri yer alan ve Aksıfat Grubu'nda bulunan mahallelerimize (köylerimize) grup iletim hattına yapılacak takviyeler tamamlanana kadar dönüşümlü olarak su verilmekte olup, duyuruda belirtildiği gibi '15 gündür su verilmiyor' olması gerçeği yansıtmamaktadır. Bu vesile ile sıcak ve kurak geçen mevsim de göz önünde bulundurularak, vatandaşlarımızın MESKİ tarafından temin edilen içme suyunu tarımsal sulama amaçlı kullanmamalarını bir kez daha hatırlatmak isteriz." - MERSİN

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500