Merzifon Askeri Havaalanı'nda Uçuşlar 1 Ocak'ta Başlıyor

Merzifon Askeri Havaalanı'nda Uçuşlar 1 Ocak'ta Başlıyor

Çorum, Amasya, İllerinin Beklentisi Olan Merzifon Havaalanı'nın Sivil Uçuşlar 1 Ocak'ta Başlayacak.

Merzifon Askeri Havaalanı'nda Uçuşlar 1 Ocak'ta Başlıyor

Çorum, Amasya, illerinin beklentisi olan Merzifon Havaalanı'nın sivil uçuşlar 1 Ocak'ta başlayacak.

Merzifon Askeri Havaalanı'nın sivil trafiğe açılması için sürdürülen çalışmalar devam ederken, havaalanını inşaatını yapan Elit İnşaat yetkilileri, havaalanının inşaatının Aralık ayının ortalarında teslim edileceğini ve deneme uçuşlarının ardından 1 Ocak 2008 itibariyle uçuşlara hazır hale gelineceğini ifade etti.

AK Parti Amasya ve Çorum milletvekilleri de, Merzifon Havaalanı'nın sivil trafiğe açılması amacıyla yapılacak olan terminal binası ve eklentilerde yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Havaalanı inşaatı şantiyesinde yapılan değerlendirme toplantısına AK Parti Amasya milletvekilleri Akif Gülle ve Dr. Avni Erdemir, AK Parti Çorum milletvekilleri Agah Kafkas, Cahit Bağcı, Murat Yıldırım, Ahmet Aydoğmuş, Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan, Merzifon Belediye Başkanı Kadri Aydınlı, AK Parti Çorum İl Başkanı

Faruk Özkader, AK Parti İl Başkanı Mustafa Yıldız ve müteahhit firma yetkilileri katıldı.

Milletvekili Gülle, Merzifon Havaalanı'nda uçuşların başlamasıyla birlikte bölgenin ekonomik ve sanayi yönünden büyük gelişmeler sağlanacağını ifade ederek, havaalanının sadece Amasya'yı değil Çorum'u da yakından ilgilendirdiğini ve her iki ilin sanayici ve işadamlarının havaalanının en kısa sürede yapılmasını beklediklerini ifade etti. Merzifon Askeri Havaalanı'nın sivil trafiğe açılması gerekli olan binaların yapımının süratli bir şekilde devam ettiğini belirten Gülle, "Önemli bir aksilik olmazsa

çalışmalar aralık ayında tamamlanacak ve sivil uçuşların gerçekleşebileceği noktaya gelecektir. Bölgemiz açısından çok önemli bir gelişmedir. Amasya'ya yapılan en önemli hizmetlerden bir tanesidir. Bununla beraber, Amasya ve Çorum'un tamamı havaalanının bitmesini bekliyor. Çorum halkı çok istekli ve biz uçuşların yapılması için bürokratik engelleri çözme konusunda bölge Milletvekilleri olarak zaman zaman bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacağız ve sorunların üstesinden geleceğiz" dedi.

Merzifon Askeri Havaalanı'nın sivil trafiğe açılmasının Çorum açısından çok önem arz ettiğini belirten Milletvekili Kafkas ise, "Havaalanı inşaatını yapan müteahhit firma gece gündüz demeden çok çalışmalıdır. Çorum halkı büyük bir sabırsızlıkla tarihi günü bekliyor. Amasya halkı da aynı düşünceler içerisinde. Verilen tarihe mutlaka uyulmalı 1 Ocak'ta uçuşlar yapılmalıdır" diye konuştu.

AK Parti Hükümeti olarak hava ulaşımına önem verdiklerini ifade eden Kafkas, "Hükümetimiz döneminde daha önce sadece işadamlarının binebildiği uçaklara artık vatandaşlarımızda binebilecek hale getirdik. Biletler 80-90 YTL'den satılıyor. Bir otobüs bileti parasına uçakla seyahat etme imkanı sunuldu. İnanıyorum ki, Merzifon Havaalanı'nda günlük birkaç sefer uçaklarımız uçuş yapacaklardır. Amasya halkı da Çorum halkı da büyük bir istekle tarihi günü bekliyor. Bölge milletvekilleri olarak inşaatın bir an

önce bitirilmesi için ortak çalışıyoruz ve beklediğimiz özlediğimiz tarihi günde Ankara'dan uçağa binerek Merzifon'a geleceğiz" şeklinde konuştu.

Amasya Belediye Başkanı İsmet Özaslan da, yerel olarak yapılması gereken hizmetleri yapacaklarını belirterek, vatandaşlara uçakla seyahati sevdirmek için ücretsiz seferler düzenleyeceklerini ve aynı işlemi Çorum Belediyesi'nin de yapılacağını söyledi. Havaalanı inşaatının süratle ilerlediğini belirten Özaslan, şimdiden havaalanına giden bağlantı yollarının da kısa sürede bitirilmesi için Karayollarının çalışmalarını hızlandırması gerektiğini ifade etti.

(ES-BÖ-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA