Mersinli Köylü Kadınların Çektiği 'Yün Bebek' Filmi Yabancı Basında - Haberler
Haberi Paylaş

Mersinli Köylü Kadınların Çektiği 'Yün Bebek' Filmi Yabancı Basında

CHA - Haberler | Kültür Sanat
Mersinli Köylü Kadınların Çektiği 'Yün Bebek' Filmi Yabancı Basında

Mersinli köylü kadınların çektiği 'Yün Bebek' filmine Amerika'nın dünyaca tanınmış dergisi The New Yorker geniş yer verdi.

Mersinli köylü kadınların çektiği 'Yün Bebek' filmine Amerika'nın dünyaca tanınmış dergisi The New Yorker geniş yer verdi.

Mersin'in Toroslar ilçesine bağlı Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu'nun kurucusu Ümmiye Koçak'ın yazdığı ve Mersin Sinema Derneği'nden Yasin Korkmaz ile birlikte yönettiği 'Yün Bebek' filminde yalnızca kadınlar rol aldı. Film, kadının kadına uyguladığı şiddeti anlatması nedeniyle bir hayli ilgi topladı.

Filme 1925 yılında yayın hayatına başlayan 1 milyon trajlı Amerika'nın dünyaca tanınmış dergisi The New Yorker'da Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu'na "Annelerin sahnesi" başlığıyla geniş yer verdi. Elif Batuman'ın kaleme aldığı yazının fotoğraflarını Caroline Drake çekti.

Filmin son sahnesinin çekimlerine katılan Elif Batuman, Torosların zirvesine kurdukları çadırlarda yaşayan Yörüklere hayranlığını dile getirdi. Yazısında Türkiye'de kadının tarihsel geçmişine de değinen Elif Batuman, Arslanköylü kadınların bu çabasını 'ulaşılacak en son nokta' olarak yorumladı. Batuman, dergide geniş yer bulan yazısında bir grup ilkokul mezunu kadının kendi sorunlarını dile getirmek için kurdukları tiyatro topluluğunu, oynadıkları sosyal içerikli oyunları ve yalnızca kadınların yer aldığı yün Bebek filmi hakkında detaylara yer verdi.

Filmin yönetmenlerinden Ümmiye Koçak, yabancı basının kendilerine gösterdiği ilgiliden memnun olduğunu söyledi. "Gelecek kuşakları yetiştirecek olan anneler için sosyal içerikli projeler yapıyoruz" diyen Koçak, çabalarının takdir edilmesinin kendileri için önemli olduğunu belirtti. Son çalışmaları 'Yün Bebek' filminin ulusal ve uluslararası festivallerde ilgiyle karşılandığını dile getiren Koçak, "Dünyanın bizi konuşması çok güzel. Bundan da çok gurur duyuyoruz. Demek ki doğru şeyler yapıyoruz. Filmi izleyenler Anadolu kadını isteyince neler yapabiliyormuş onu anlıyor. Onun için biz filmimizin ülkemizde gösterilmesini istiyoruz. Bizim gibi kadınlar bizi izlesin, ders çıkarsın istiyoruz. Biz filmimizi çok zor koşullarda, borç harç içinde tamamladık. Bundan sonrasını ilgililere, yetkililere bırakıyoruz. İnşallah çabamız boşa gitmez." şeklinde konuştu.

Arslanköylü Kadınlar Tiyatro Topluluğu daha önce, Pelin Esmer'in yönetmenliğini yaptığı oyun belgeseliyle uluslararası yarışmalarda çok sayıda ödül almıştı. Grup, Shakespeare'in Hamlet oyununu Hamlet/Hamit ismiyle sergilemiş, prensese lastik ayakkabı ve basma şalvar giydirmişti. Hamlet/Hamit Alman ZDF Kanalı ve İngiliz The Guardian ve The İndependent gazetelerinde geniş yer almıştı.

Mersinli Köylü Kadınların Çektiği 'Yün Bebek' Filmi Yabancı Basında

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
title