Mersin Üniversitesi'nde Mezuniyet Coşkusu

Mersin Üniversitesi'nde Mezuniyet Coşkusu

Mersin Üniversitesi'nin (Meü) 2006-2007 Eğitim-öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Çiftlikköy Yerleşkesi Stadyumu'nda Yapıldı.

Mersin Üniversitesi'nde Mezuniyet Coşkusu

Mersin Üniversitesi'nin (MEÜ) 2006-2007 eğitim-öğretim yılı mezuniyet töreni, Çiftlikköy Yerleşkesi Stadyumu'nda yapıldı.

Törene Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın'ın yanı sıra çok sayıda öğretim görevlisi, öğrenci ve yakınları katıldı.

Törende konuşan Vali Hüseyin Aksoy, üniversitelerin, öğrencilerine bilim ışığı altında eğitim vermenin yanında kuruldukları yörenin sosyal, ekonomik ve kültürel olarak gelişimine de önemli katkılar sağlayan kurumlar olduğunu söyledi. MEÜ'nün 20 bini aşkın öğrencisiyle 15 yıllık eğitim hayatında gerek eğitim ve fiziki açıdan önemli aşamalar kaydettiğini belirten Aksoy, "MEÜ, artık ününü yurt içi ve yurt dışında ispat etmiş, köklü bir kurum haline gelmeyi başarmıştır" dedi.

Mezun olan gençlerin artık topluma olan sorumluluklarının bir kat daha arttığına işaret eden Aksoy, "Mezun olarak hayata atıldığınız bu dönemde sizlere düşen en önemli görev, Atatürk ilke ve inkılaplarına yürekten bağlı, bilim ve teknolojiyi takip eden, araştırıcı ve üretken bireyler olarak kendi alanınızda 'en iyi' olmak için çalışmaktır. Unutmayınız ki, yarının dünyasına hakim olabilmemiz, zengin ve müreffeh ülkeler arasında yer almakla mümkündür. Sizler bu konuda en büyük güvencemizsiniz" dedi.

Mezun olan öğrencileri tebrik eden Vali Aksoy, şunları kaydetti:

"Bugün mezun olan çocuklarımızın topluma yararlı birer fert olmaları için velilerin verdiği emeklerin ve katlandıkları güçlüklerin bilincindeyiz. Gençlerimizin toplumda üstlendikleri rol ve yükümlülükler ile size mutluluklar yaşatacaklarına ve bu güçlükleri unutturacaklarına inanıyorum."

Rektör Prof. Dr. Suha Aydın ise, MEÜ'nün kuruluşundan itibaren 19 bin 400 öğrenci mezun olduğunu ve bunlara 2006-2007 eğitim öğretim yılı sonunda 2 bin 200 öğrenci daha eklediklerini belirterek, üniversite olarak başarılarının vermiş olduğu haklı gururu yaşadıklarını ifade etti.

MEÜ'nin yerel, ulusal ve uluslararası arena da tanınır bir hale geldiğine dikkat çeken Aydın, "Amacımız, öğrencilerimize en iyi eğitim olanaklarını sunmak, ülkesini seven, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, çalışkan, evrensel değerleri, bilimin ve aklın üstünlüğünü benimseyen, topluma faydalı bireyler olarak öğrencilerimizin hayata atılmalarını sağlamaktır. Bu konuda elimizden geleni yaptığımız kanaatindeyim" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Aydın, Vali Aksoy ve MEÜ'den geçtiğimiz aylarda Kazakistan'daki Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi'nin Türk rektörlüğü görevine atanan Prof. Dr. Uğur Oral ile birlikte dereceye giren öğrencilere diploma ve plaketleri verildi.

Diploma ve plaket töreninin ardından, Mersin Üniversitesi Jimnastik Grubu tarafından step gösterisi sunuldu. Daha sonra mezun olacak olan öğrenciler, havai fişek gösterileri eşliğinde keplerini atarak, mezuniyet coşkularını yaşadı.

Bu arada, Mersin Üniversitesi'nden 2006-2007 eğitim-öğretim döneminde 2 bin 200 öğrencinin mezun olacağı belirtildi.

(ÖT-SN-SN-Y)