Mersin Uluslararası Müzik Yarışması Start Aldı

Mersin Uluslararası Müzik Yarışması Start Aldı

Mersin'de dünyaca ünlü sanatçıların sahne aldığı 13'üncü Mersin Uluslararası Müzik Festivali, düzenlenen beste yarışması ile start aldı.

Mersin Uluslararası Müzik Yarışması Start Aldı

Mersin'de dünyaca ünlü sanatçıların sahne aldığı 13'üncü Mersin Uluslararası Müzik Festivali (MUMF), düzenlenen beste yarışması ile start aldı.

Kültür Merkezi'nde düzenlenen beste yarışması, Wisconsin Medical Society tarafından Musical Savant (dahi) olarak literatüre geçen otistik piyanist Buğra Çankır'ın performansı ile başladı. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı öğrencisi Çankır, katılımcılara unutamayacakları bir gece yaşattı.

Bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen beste yarışmasının teması, Silifke İlçesi'ne bağlı Narlıkuyu'da Mahallesinde bulunan ve Roma döneminden kalma bir hamamın zemin mozaiğini süsleyen 'Üç Güzeller' olarak belirlendi. Keman, viyolonsel ve piyano için 'Mersin Üç Güzellere Müzik Arıyor' sloganıyla duyurulan beste yarışmasında, gelen başvurular arasından seçilen Atlas, Panda, Kül, Enceladus ve Ada isimli en iyi beş beste birincilik için yarıştı. Birbirinden güzel besteler, kemanda Marina Kvlividze, viyolonselde Murat Alkan ve piyanoda İbrahim Yazıcı tarafından seslendirildi. En güzel notaların yükseldiği beste yarışmasında, jüri üyeliğini Mersinli sanatsever yaptı.

Sırayla çalınan besteleri dinleyen sanatseverler, ellerindeki pusulalara bestelere verdikleri puanları işledi. Tüm bestelerin seslendirilmesinin ardından sanatseverler, pusulalarını oy sandığına attı. 125 oyun kullanıldığı yarışmanın galibi, Atlas isimli bestesi ile 268 puan alan Melis Öztoprak oldu. Panda isimli bestesi ile Halit Turgay ikinci olurken, Kül adlı beste ile Tezcan Erol üçüncülüğü elde etti.

MUMF Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı, eserlerin çok kaliteli olduğunu dikkat çekerek, "Gerçekten çok üstün bir teknikle yazılmış besteler. Ben bu gün çok mutlu oldum, gurur duydum ülkem adına. Bu gün ilk kez beste yarışmamıza katılım en yüksek düzeydeydi. Bu gün beste yarışması amacına ulaştı. 5 eserde, ülkemizin çok değerli oda müziği gruplarına repertuarlarına yer verecek çok önemli eserler olarak gözüktüler. Sadece ülkemize değil, dünya çapında grupların ve sanatçıların da seslendirebileceği, izleyicilerin keyifle dinleyeceği eserler ortaya çıktı" dedi.

Beste yarışmasının galibi Öztoprak ise, "Çok heyecanlıyım. Beğenilmek gerçekten çok güzel. Türkiye'de insanların sanata gerçekten değer verdiklerini biliyorum. Bunun devam etmesi tek temennim. Umarım devam eder ve biz her zaman yaptığımız müziği ve sanatımızı devam ettirip insanlara sunabiliriz" diye konuştu.

Ödüller, Mersin Uluslararası Müzik Festivali'nin açılışında düzenlenecek olan törenle sahiplerini bulacak.