Mersin: Teknopark'ın Yıllık Değerlendirmesi Yapıldı

Mersin: Teknopark'ın Yıllık Değerlendirmesi Yapıldı

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Üniversite Öğrencilerini Teknoloji Tabanlı Ürün ve Hizmetlere Yönelik Girişimciliğe Teşvik Etmek Amacıyla, Teknoloji Bölgesi'nden Öğrencilere Ücretsiz Yer Tahsisinde Bulunacaklarını Söyledi. Aksoy, Teknopark'ın 2007 Yılı Bütçesini de 200 Bin YTL Olarak Belirlediklerini Açıkladı.

Mersin: Teknopark'ın Yıllık Değerlendirmesi Yapıldı

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, üniversite öğrencilerini teknoloji tabanlı ürün ve hizmetlere yönelik girişimciliğe teşvik etmek amacıyla, Teknoloji Bölgesi'nden öğrencilere ücretsiz yer tahsisinde bulunacaklarını söyledi. Aksoy, Teknopark'ın 2007 yılı bütçesini de 200 bin YTL olarak belirlediklerini açıkladı.

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin aylık yönetim kurulu toplantısı Vali Hüseyin Aksoy Başkanlığı'nda Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi. Katılımcı kuruluşların temsilcilerinin katıldığı toplantıda 2006 yılının değerlendirilmesi yapılarak, 2007 yılının bütçesi belirlendi. Basına kapalı gerçekleştirilen toplantının sonunda bir açıklama yapan Vali Aksoy, Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne 2007 yılı için 200 bin YTL bütçe ayırdıklarını söyledi. Şuana kadar Mersin Teknoloji Bölgesi'ne 12 firmanın müracaatta bulunduğunu ve 4 yatırımcı firmanın projelerinin kabul edildiğini aktaran Aksoy, "Bu firmalar önümüzdeki günlerde Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde faaliyete başlayacak. Zamanla bu sayının artmasını bekliyoruz" dedi.

Öte yandan toplantıda üniversite öğrencileriyle ilgili çok önemli bir karar aldıklarını vurgulayan Aksoy, "Bölge üniversitelerindeki öğrencileri, teknoloji tabanlı ürün ve hizmetlere yönelik, girişimciliğe ve yenilikçiliğe teşvik etmek amacıyla, teknoloji bölgemizdeki kapasitemizin yüzde 25'ini ücretsiz olarak onlara sunmayı kararlaştırdık. Bu süreçte, projenin içeriği hakkında bilgi veren tanıtım kitapçıklarını valiliğin, Mersin Üniversitesi'nin ve Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin internet sitelerinde yayınlayarak, öğrencileri bilgilendireceğiz" diye konuştu.

Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) de aylık toplantısı öncesinde açıklamalarda bulunan Aksoy, bölgenin arıtmasıyla ilgili çalışmalarda ihale sürecinin tamamlandığını söyledi. Geçtiğimiz hafta içerisinde olağanüstü bir toplantı yaparak ihale sürecini tamamladıklarını belirten Aksoy, "Önümüzdeki günlerde ihaleyi alan firma burada çalışmalara başlayacak. 6 aylık süreç içerisinde OSB'nin arıtması hizmete girmiş olacak ve çevreye verilebilecek zararların da tamamı ortadan kalkmış olacak. OSB'de bu anlamda çevreye duyarlı olarak faaliyetlerini sürdürecek" ifadelerini kullandı.