Mersin: Soli Höyük'te Kazı Çalışmaları Tamamlandı

Mersin: Soli Höyük'te Kazı Çalışmaları Tamamlandı

Mersin'deki Soli Höyük'te bu yıl sürdürülen kazı çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

Mersin: Soli Höyük'te Kazı Çalışmaları Tamamlandı

Mersin'deki Soli Höyük'te bu yıl sürdürülen kazı çalışmalarının tamamlandığı bildirildi.

9. Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Remzi Yağcı, 30 kişi ile sürdürdükleri kazı çalışmalarının bugün itibariyle sona erdiğini belirterek, başarılı geçen kazı döneminde önemli buluntulara ulaştıklarını söyledi. Depolama çalışmalarının tamamlanmasıyla yarın kazı ekibinin Mersin'den ayrılacağını kaydeden Yağcı, "Soli kazıları 1 ay sürdü. Geçen yıl yaptığımız kazı çalışmasını kaldığımız yerden sürdürerek, üstü örtülü bölgeyi biraz daha gün ışığına çıkarttık. Kazılar sırasında, 'Soli'de gerçekten deprem oldu mu?' sorusunu da cevaplandırmış olduk. Kayıtlarda zaten M.S. 525 yılında bir deprem olduğuna dair bilgi bulunuyordu ama biz bunu arkeolojik olarak da kanıtladık. Bulgular ve yıkılan sütunlar bize bunu kanıtladı" dedi.

Bölgenin her dönem bir yerleşim yeri olarak kullanıldığını vurgulayan Yağcı, "Soli Höyük her dönemde yerleşim için kullanılmış bir bölge. Özellikle Roma döneminde yoğun olarak kullanılmış. Höyük üzerine kule ve platformların inşa edildiğini belirledik. Ancak Roma döneminde yapılan surların, Helenistik döneme ait tabakalara ciddi zararlar verdiğini belirledik" diye konuştu.

2005 yılı kazılarında 13 ve 14. yüzyıl Hitit dönemine ait çeşitli buluntulara rastlandığını kaydeden Yağcı, özellikle o dönemde yaşamış bir kadına ait mühür baskısının çok özel olduğunu söyledi. Bulunan baskının çok ender rastlanır bir eser olduğunu belirten Yağcı, "Bu tür baskılar genellikle kraliçelere ait olur. Bu mührün de bir kraliçeye ait olma olasılığı bulunuyor. Bu nedenle ayrı bir öneme sahip. Ancak gerekli araştırmalar tamamlanmadığı için kesin olarak bu mührün bir kraliçeye ait olup olmadığını söyleyemiyoruz. Kazılar sırasında ticaret adamlarına ait mühürler de bulundu. Bunlar bize bölgenin, önemli bir ticaret merkezi ve limanı olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Kazının birlikte çalıştıkları öğrenciler için son derece verimli bir alan çalışması olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Remzi Yağcı, 2007 yılında yapılacak kazılara Temmuz-Ağustos aylarında başlanacağını kaydetti.

Kaynak: İHA