Mersin Öğrenci Güvenliğine Teknolojik Önlem

Mersin Öğrenci Güvenliğine Teknolojik Önlem

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın minibüs şoförü tarafından öldürülmesinden sonra servislerde kamera sistemi zorunla hale getirilirken öğrencilerin takibi için geliştirilen 'Serviscell' uygulamasına da başlandı.

Mersin Öğrenci Güvenliğine Teknolojik Önlem

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın minibüs şoförü tarafından öldürülmesinden sonra servislerde kamera sistemi zorunla hale getirilirken öğrencilerin takibi için geliştirilen 'Serviscell' uygulamasına da başlandı. Öğrenciyi almak için evine giden servis şoförü, öğrenci geldiyse 'bindi' gelmediyse 'binmedi' butonunu tıklıyor. Sisteme girilen bilgi, velinin cep telefonuna mesaj olarak iletiliyor. Hacettepe Teknokent bünyesinde Polar Teknoloji tarafından geliştirilen 'Serviscell' uygulaması Mersin Gelecek Koleji'nde kullanılmaya başlandı. Sistem sayesinde öğrencilerin servis içerisinde iken hangi konumda olduğunu uzaktan erişim sistemi ile takip eden veliler, çocuklarının okula gidip gitmediğini kontrol edebiliyor.

Sistemin son derece güvenli olduğunu belirten Polar Teknoloji Çukurova Temsilcisi Zafer Göl, "Esas olan öğrenci güvenliğinin sağlanması. Sistem öğrencinin evine ulaşmadan veliyi arayıp mesaj atarak veliyi bilgilendiriyor. Öğrenci servise bindiğinde, sistem öğrencinin bindiğine dair mesaj gönderiyor. Okula giriş yaptığında ise yine giriş yapıldığına dair mesaj atıyor. Bunlar endişe duyulan unsurlar. Sistem bu endişeyi ortadan kaldırıyor" dedi.

Gelecek Koleji Müdürü Nurgül Duran ise şunları söyledi: "Velilerin okulumuzla en çok iletişim kurduğu konulardan biri servis alımlarıydı. Öğrencilerin servis alınma ve bırakılma saatleri ve bununla ilgili aksaklıklar bizimde önem verdiğimiz bir konuydu. Yaptığımız araştırmalardan sonra, Serviscell uygulamasının kafamızda olan modele uygun olduğunu gördük. Özellikle velilerin, çocuklarının güvenli bir şekilde okula ulaştıklarından haberdar olması önemli. Ayrıca çalışan velilerin çocuklarının eve zamanında ve güvenli bir şekilde ulaştığından haberdar olması açısından Serviscell uygulamasını tercih ettik."

Kaynak: DHA