Mersin: 'Mersin Kalkınma Ajansı'nın Başlangıcı, Gelişimi ve Mekik' Toplantısı

Mersin: 'Mersin Kalkınma Ajansı'nın Başlangıcı, Gelişimi ve Mekik' Toplantısı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (Mtso) Başkan Vekili Faik Burakgazi, Mersin'in Limanı ve Serbest Bölgesi ile Ticaret ve Hizmet Sektöründe Türkiye'nin Lokomotif İlleri Arasında Yer Aldığını Söyledi.

Mersin: 'Mersin Kalkınma Ajansı'nın Başlangıcı, Gelişimi ve Mekik' Toplantısı

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Vekili Faik Burakgazi, Mersin'in Limanı ve Serbest Bölgesi ile ticaret ve hizmet sektöründe Türkiye'nin lokomotif illeri arasında yer aldığını söyledi.

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) ve Avrupa Birliği (AB) Derneği tarafından düzenlenen toplantı MTSO toplantı salonunda yapıldı. Toplantıyı AB Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Zeren yönetti.

'Mersin Kalkınma Ajansı'nın Başlangıcı, Gelişimi ve Mekik' konulu toplantıda, Mersin ve Türkiye'de MEKİK sürecine gelinceye kadar Kalkınma Ajansı'nın geçirdiği aşamaları anlatan MTSO Başkan Vekili Faik Burakgazi, Mersin'in, coğrafi şartları, doğal kaynakları, üretim kapasitesi ve insan kaynakları açısından Türkiye'nin önemli kentleri arasında yer aldığını belirtti. İlerlemenin sağlanabilmesi için yeni metotlara ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Burakgazi, "Mersindeki yeni yaklaşımlardan söz etmek istersek, Mersin, limanı ve serbest bölgesiyle ticaret ve hizmet sektöründe Türkiye'nin lokomotif illeri arasındadır. Ancak aldığı büyük göç ve Irak sorunu, ilde sosyal ve ekonomik yönden bozulma, işsiz nüfus ve güvenlik sorunu yaratmış, bu da refah seviyesini hızla düşürmüştür. Esnek, rekabetçi, katılımcı, yenilikçi, yerel potansiyel ve dinamikleri kullanan sürdürülebilir ve AB normlarında yeni arayışlar ve yeni kurumlar bulma durumu ortaya çıkmıştır" dedi.

Avrupa'da bölgesel gelişme için kurulan 200 kalkınma ajansının, ülke ortalamasından daha fazla büyüme ve gelişme imkanı oluşturduğuna dikkat çeken Burakgazi, Mersin Kalkınma Ajansı'nın kurulma aşamasında AB'de başarılı olmuş farklı kalkınma ajanslarından danışmanlık ve bilgi desteği alındığını söyledi.

MEKİK'i ilgilendiği konuların fazlalığı sebebiyle kırkayağa benzeten MEKİK Genel Sekreteri Raif Okutucu ise açıklamasında, "Çok çeşitli konularla ilgileniyoruz. Mersin'i geceleri de yaşanabilir bir kent haline getirebilmenin çabaları içerisindeyiz. Buradan yola çıkarak Gülek Karboğazı projesiyle TIRKÖYÜ projesini hayata geçirme düşüncesindeyiz" dedi.

Bugüne kadar 22 Yürütme Kurulu, 16 Daimi Kurul toplantısı gerçekleştirildiğini açıklayan Raif Okutucu, "Toplantılar her defasında farklı bir yerde yapılmakta, gündemler ise daimi kurul üyelerinin özgür irade ve müşterek kararları ile oluşturulmaktadır. Toplantılarda ilimiz sorunları görüşülmekte, sorunlara yerel, bölgesel ve ulusal boyutta çözüm yolları aranmaktadır" diye konuştu.

Kaynak: İHA