Mersin: Mersin İl Genel Meclisi Toplantısı

Mersin: Mersin İl Genel Meclisi Toplantısı

Mersin İl Genel Meclis Başkanı Ali Erdinç, 2007 Yılı Yatırım Bütçesinin 54 Milyon YTL Olduğunu Belirterek, 2007 Yılının İl Genel Meclisi İçin Yatırım ve Hizmet Yılı Olacağını Söyledi.

Mersin: Mersin İl Genel Meclisi Toplantısı

Mersin İl Genel Meclis Başkanı Ali Erdinç, 2007 yılı yatırım bütçesinin 54 milyon YTL olduğunu belirterek, 2007 yılının İl Genel Meclisi için yatırım ve hizmet yılı olacağını söyledi.

İl Genel Meclisi, aralık ayı toplantısı Ali Erdinç Başkanlığı'nda bir araya geldi. Toplantının başında yatırım programları ve bütçe görüşmeleri hakkında bilgi veren İl Genel Meclis Başkanı Erdinç, bütçe çalışmalarında yatırıma yönelik kalemlere ve köye yönelik yapılacak hizmetlere öncelik verdiklerini ifade etti. Erdinç, İl Özel İdaresi'nin öncelikli hizmet alanı olan köye yönelik hizmetler için 22 milyon YTL ödenek ayırdıklarını kaydetti. Tarımsal amaçlı sulama suyu, gölet çalışması, sağlık ocağı yapımıyla tarımsal meyvecilik ve zeytincilik çalışmalarına yönelik ayrılan ödenekleri de açıklayan Meclis Başkanı Erdinç, "Köylere ayırdığımız kaynak içinde özellikle 2. kat asfaltlamaya öncelik vereceğiz zira, köylere yönelik birinci kat asfaltlama KÖYDES içinde zaten yatırım programına alınıyor ve İl Özel İdaresi kendi kaynaklarından 2007 yılı için 3 milyon 805 bin YTL kaynak ayrılmış durumda. Mersin'in tarımsal amaçlı sulama suyu sıkıntısı hat safhadır. İl Genel Meclisi bu sorunu çözebilmek için ciddi bir çalışma içindedir. Bu nedenle 10 milyon 834 bin YTL kaynak ayrıldı. Gölet çalışmaları için yıpranmış araç ve iş makinelerini elden çıkartarak makine parkımızı yenilemeyi hedefliyoruz bunu kademeli olarak gerçekleştireceğiz bunun içinde yaklaşık 1 milyon YTL kaynak belirledik. İl Genel Meclisi yatırımlarını sadece köye yönelik hizmetlerle sınırlı tutmuyor. Bunun yanı sıra sağlık ocakları yapımı ve onarımı için 1 milyon 400 bin YTL belirlendi. İhtiyaç duyulan yerlerde sağlık ocakları yapılacak. Tarımsal amaçlı meyvecilik ve zeytinciliği geliştirme amaçlı olarak da yeni fidan alımı ve meyveciliği geliştirmek için 330 bin YTL belirlendi. Ayrıca bu dönem için 6 milyon 500 bin YTL civarında kaynak eğitim için ayrıldı. Bütçe anlayışımızı yatırıma uygun olarak gerçekleştirmeye çalıştık. Görüleceği üzere, 2007 yılı İl Genel Meclisi için yatırım ve hizmet yılı olacak" şeklinde konuştu.