Mersin: Mersin İl Genel Meclisi Ekim Ayı İlk Toplantısı

Mersin: Mersin İl Genel Meclisi Ekim Ayı İlk Toplantısı

Mersin İl Genel Meclisi Ekim Ayı İlk Toplantısını Yaptı. Toplantıda, Kentin 2006-2010 Stratejik Planı Anlatıldı.

Mersin: Mersin İl Genel Meclisi Ekim Ayı İlk Toplantısı

Mersin İl Genel Meclisi Ekim ayı ilk toplantısını yaptı. Toplantıda, kentin 2006-2010 Stratejik Planı anlatıldı.

Kentin 2006-2010 Stratejik Planı üzerine yapılan sunum öncesi bir konuşma yapan Meclis Başkanı Ali Erdinç, Mersin Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde meydana gelen patlamayı kınadıklarını söyledi. Bu tür olayların bir daha yaşanmamasını dilediklerini ifade eden Erdinç, olayın faillerinin yakalanmasını istediklerini kaydetti. Daha sonra İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Ahmet Zahteroğulları, kentin 2006-2010 Stratejik Planı hakkında sinevizyon eşliğinde bilgi verdi. "Stratejik Plan, bir anlamda anayasamız gibi olacak" diyen Zahteroğulları, bundan sonra yapılacak tüm yatırım, harcama ve planların buna uygun olarak gerçekleştirileceğini kaydetti. İl Özel İdaresi'nin 2002 yılından bu güne bütçesi hakkında bilgi veren Zahteroğulları, 2002 yılında 16.5 milyon YTL olan bütçenin, 2006 yılına gelindiğinde 37 milyon YTL olarak gerçekleştiğini belirtti. Zahteroğulları, bütçenin 2007 yılında 52 milyon YTL ve 2010 yılında da 60 milyon YTL olarak öngörüldüğünü ifade etti.

İl Genel Meclisi'nin eğitim, sağlık, sosyal hizmetler, gençlik ve spor hizmetleri ve Mersin'in 2013 Akdeniz Oyunları'na adaylığı ile ilgi süreç hakkında da açıklamalarda bulunan İl Genel Meclisi Genel Sekreteri Ahmet Zahteroğulları, amaçlarının; eğitim hizmetlerinde ikili ve taşımalı eğitimi en aza indirmek, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak, ilk ve orta dereceli okulların derslik ihtiyacını karşılamak ve yeni okulların yapımını sağlamak olduğunu anlattı. Dersliklerdeki öğrenci sayısını da Türkiye ortalaması olan 30'a indirmeyi hedeflediklerini söyleyen Zahteroğulları, 2006 yılında Milli Eğitim'e 5 milyon 900 bin YTL bütçe ayrıldığını ifade etti.

İl Genel Meclisi Sekreteri Zahteroğulları, Mersin'in 2013 Akdeniz Oyunları'na adaylığı ile ilgili olarak da, "Aday olunan 2013 Akdeniz Oyunları'nın Mersin'de yapılması halinde, ihtiyaç duyulan tesislerin yapılması için gerekli katkı sağlanacaktır. Ciddi anlamda tesis yapımına başlamamız gerekiyor" ifadelerini kaydetti.