Mersin: Mersin'de Yaşanan Sel Felaketi

Mersin: Mersin'de Yaşanan Sel Felaketi

AK Parti Mersin Merkez İlçe Başkanı Fehmi Gür, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın, 'Selden Alnımızın Akıyla Çıktık' Yönündeki Görüşlerine Katılmadığını Belirterek, Yaşanan Sel Sonrası Oluşan Zarardan Yüzde 80 Büyükşehir Belediyesi ve Daire Başkanlarının Sorumlu Olduğunu İleri Sürdü.

Mersin: Mersin'de Yaşanan Sel Felaketi

AK Parti Mersin Merkez İlçe Başkanı Fehmi Gür, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın, 'Selden alnımızın akıyla çıktık' yönündeki görüşlerine katılmadığını belirterek, yaşanan sel sonrası oluşan zarardan yüzde 80 Büyükşehir Belediyesi ve daire başkanlarının sorumlu olduğunu ileri sürdü.

AK Parti'nin iktidara gelişinin 4. yıl dönümü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Fehmi Gür, yaşanan sel felaketiyle ilgili bir değerlendirme yapmasının istenmesi üzerine, "Sel ile ilgili ben ne söylesem boş. Halkımız, kendisi bunu yaşadı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız demiş ki; 'Selden alnımızın akıyla çıktık'. Bu böyle mi olmuş? Yoksa başka sıkıntılar mı yaşanmış? Mustafa Kemal Mahallesi'nden, Kurdali Mahallesinden, Toroslar'da, Gündoğdu'da, Sitelerde, Tozkoparan'da evleri su mu basmış? Hastane Caddesi'nde, İstiklal Caddesi'nde iş yerlerini su mu basmış bunları kamuoyunun taktirine bırakıyorum" dedi.

Basın mensuplarının 'Selden dolayı meydana gelen zararın sorumlusu kimdir?' yönündeki sorusuna Gür, "Yüzde 80 Büyükşehir Belediye Başkanı ve daire başkanlarına bağlamak gerekir. Çünkü 2 dönemdir görev başında. Bu sürede çok şey yapılır. 2001 yılında yaşanan sel felaketinde Mersin'in tüm borçları silindi ve 2-3 trilyona yakın para geldi. Eğer bu parayı doğru yerde harcasaydın, dere yataklarını ıslah etseydin, insana gösteriş yapmak için harcamasaydın, bu sorunlar çok rahat halledilirdi. Evet geçmiş yönetimlerinde hataları var ama 2 dönemde bunları düzeltmek için uzun zaman" şeklinde cevap verdi.

Devlet ve yerel yönetimlerin iş birliği içinde toplu konut projeleri geliştirerek, dere yataklarında yapılmış evler gibi risk taşıyan konutlarda oturanların daha güvenli başka yerlerde ikamet etmesinin sağlandığını belirten Gür, "Ben en azından bundan sonrası için kaynakların daha doğru kullanılmasını ümit ediyorum" şeklinde konuştu.

Açıklamalarında, İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi'ne, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan tarafından yapılan ziyarette, Oda Başkanı Hasan Hazar'ın 'Şehrin alt yapısında sorun yoktur' yönündeki değerlendirmesini doğru bulmadığını söyleyen AK Parti Mersin Merkez İlçe Başkanı Gür, "Ben de bir açıklama yapsam 'her şey güllük gülistanlık' desem bunun bir manası yok. Çünkü biz hepimiz o sokaklarda geziyoruz ve görüyoruz. Dolayısıyla 'Görünen köy kılavuz istemez' derler" dedi.

2001 yılında yaşanan sel felaketinde tarım kesimine yapılan yardımların hak sahiplerine ulaşmadığı yönündeki soruya da cevap veren Gür, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 trilyonluk bir paranın ödenmesi için Mersin Defterdarlığı emrine gönderildi. Ancak bürokratik kademeler arasında bir kısım anlaşmazlıklar ortaya çıktı. Çiftçilerin vermesi gereken evraklarda eksiklikler olduğu gerekçesi ile Defterdarımız ve Vali Yardımcımız bu parayı ödemeye çekindi. 4-5 bin belgeden bahsediyoruz. Onlarda kendilerince haklı çünkü, bu para ödendiğinde bazı yönetmeliklere uyulmadığı gibi bir sıkıntı ortaya çıkarsa kendileri zor durumda kalacaklar. Çiftçilerin idari mahkemeye başvurması gerekiyor. Zaten açılan davalar ve bunun sonucu bekleniyor. Ama Türkiye'nin en büyük sorunu, hakkını aramayan vatandaş. Vatandaş hakkını aramasını bilmeli, herkes bir başkasından bekliyor."

Kaynak: İHA