Mersin: Mersin'de Köylerin Sorunları Yerinde İnceleniyor

Mersin: Mersin'de Köylerin Sorunları Yerinde İnceleniyor

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Son 2 Yıl İçinde Köydes'ten Gelen Ödeneklerle Bölgede Ciddi Hizmetler Üretildiğini Söyledi.

Mersin: Mersin'de Köylerin Sorunları Yerinde İnceleniyor

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, son 2 yıl içinde KÖYDES'ten gelen ödeneklerle bölgede ciddi hizmetler üretildiğini söyledi.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, daire müdürleri ve İl Genel Meclis üyeleri, Mersin il merkezine bağlı köylerdeki sorunları tespiti ve çözümü amacıyla köy gezileri başlattı. Yeniköy, Bekiralanı, Değirmendere, Alanyalı ve Kızılkaya köylerini beraberindekilerle birlikte gezen Vali Aksoy, köy halkı ile görüşerek sorunları dinledi. Köy gezilerinin bundan sonra da devam edeceğini belirten Vali Aksoy, "Amacımız vatandaşın ayağına kadar giderek, köylere hizmet götüren daire müdürlerimiz ile birlikte o köy ile ilgili yapılan çalışmalar varsa bunlar hakkında köylüleri bilgilendirmek, bize intikal etmemiş sorunlar varsa bunları öğrenmek ve çözüm üretmek" dedi.

Son 2 yıl içinde KÖYDES'ten gelen ödeneklerle bölgede ciddi hizmetler üretildiğini söyleyen Vali Aksoy, ağırlıklı olarak içme suyu ve yol konusunda önemli hizmetler sunulduğunu ifade etti. Hizmetlerin artarak devam edeceğini vurgulayan Vali Aksoy, bölgenin en önemli sorunlarının başında sulama suyu sorunu geldiğini kaydetti. İmkanlar ölçüsünde 2007 yılında bu sorunun da çözülmesi için gayret sarf edeceklerini belirten Vali Aksoy, "Köylerimizde çok ciddi sorunlarımız yok. Ancak köy içi yollar ve bazı mahallelerde yetersiz olan sular gibi sorunlar var. Bunlar da süreç içerisinde zamanla çözülecek"diye konuştu.

Basın mensuplarının okul öncesi eğitim-öğretim ile ilgili bir sorusunu Vali Aksoy, "Özellikle okul öncesi eğitime ağırlık veriyoruz. Mersin İli'nde okul öncesi okullaşma oranı yüzde 17 civarında idi, bunu bu yıl yüzde 25'lere çıkardık ve hedefimiz bu oranı daha yukarılara çıkartmak. Okul öncesinde ana sınıfları açılması için özel çalışma ve gayretlerimiz var. Okul öncesine büyük ağırlık veriyoruz" diye yanıtladı.

Gezilen köylerin bazılarında köy halkı; yol, içme suyu ve elektrik kesintilerinden şikayetçi oldu. Müteahhit firmalar tarafından yapılan yolların sorunlu olduğunu savunan köylüler, aynı sorunun Köy Hizmetleri tarafından yaptırılan yollarda yaşanmadığını ifade etti. Bunun üzerine Vali Aksoy, söz konusu yollarla ilgili inceleme yapılması yönünde talimat verdi.

Gezi sırasında hazır bulunan sağlık ekibi de rahatsız olan köylüleri muayene etti. Gezide Değirmendere Köyü'nde sigaraya karşı olan 78 yaşındaki Nuh Gül'ün okuduğu mizah yüklü şiir, herkesi güldürdü.

Kaynak: İHA