Mersin: Mekik Yürütme ve Daimi Kurul Toplantısı

Mersin: Mekik Yürütme ve Daimi Kurul Toplantısı

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Turizmin Çok Farklı Bir Olgu Olduğunu Belirterek, İnsanların Bu Konuda Bilinçlendirilmesi Gerektiğini Söyledi.

Mersin: Mekik Yürütme ve Daimi Kurul Toplantısı

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, turizmin çok farklı bir olgu olduğunu belirterek, insanların bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Mersin Kalkınma ve İşbirliği Konseyi (MEKİK) Birleştirilmiş Yürütme ve Daimi Kurulu Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında toplandı. Toplantıda, 'Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması, Yaşatılarak Kullanılması Projesi', kültür ve kongre turizmiyle Turunçgil Tanıtım Grubu Acil Eylem Planı konuları ele alındı. Açış konuşmasını yapan Vali Aksoy, Mersin'in turizm konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğun söyledi. Özellikle kent merkeziyle Tarsus İlçesi'nde önemli kültürel değerlerin bulunduğunu ifade eden Vali Aksoy, mevcut alanların arzu edilen noktada olmadığını, sokakların turist çekebilecek cazibe noktaları haline getirilmesi gerektiğini kaydetti. Aksoy, "Özellikle kentsel sit alanı olabilecek, başta Mersin merkez ve Tarsus'ta önemli yapılar var. Turizm konusunda bir bilinç oluşturulmalı ve insanlarımız bu konuya yönlendirilmeli" dedi.

'Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması, Yaşatılarak Kullanılması Projesi' hakkında bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanlığı APK Uzmanı Osman Arık ise, Mersin'de fotoğraflanarak haritaya işlenen toplam 522 tane tescilli yapının bulunduğunu, bunlardan 222 tanesinin Mersin merkezde, 214 tanesinin Tarsus İlçesi'nde ve 80 kadarının da Anamur ve Silifke ilçelerinde bulunduğunu belirtti. Proje kapsamında ilk olarak kent merkezinin ele alınması gerektiğini ifade eden Arık, tarihi yapıların öncelikle çevresindeki kaçak ve görünümü bozan binalardan arındırılması gerektiğini söyledi. Restore edilen binalara asılan reklam panoları ve tabelalarında ayrı bir çirkinlik oluşturduğunu dile getiren Arık, tarihi yapıların tehdit altında bulunduğunu ifade ederek, "Tarihi yapılar ya yakılıyor ya da yıkılıyor, yerine bina yapılamadığı için otopark olarak değerlendirilmeye çalışılıyor. Bunların önüne geçilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Kentin tarihi yapısına kavuşması için yapılması gerekenleri anlatan Arık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Uygun yapılar butik otel haline getirilmeli. Butik restoran ve kafeler ve turistik eşya satacak işyerleri oluşturulmalı. Sanat galerileri, arkeolojik ve etnoğrafik müzeler yapılmalı. Cadde ve sokakların tarihi yapılara uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Sonradan yapılan yapıların tarihi yapılara uygun olarak boyanması ve çevreye uydurulması da gerekli. Çatıların kirli görünümünün önüne geçilmesi için kiremit çatılar yapılmalı. Tarihi ve turistik yapıların yoğun olduğu bölgelerde cadde ve sokakların araç trafiğine kapatılması gerekli. Bu bölgede Kuvay-i Milliye Caddesi'nin bir bölümü ve İstiklal Caddesi trafiğe kapatılabilir."

Projenin hemen uygulamaya geçmesi halinde 4-5 yıl içinde tarihi ve kültürel dokusu bulunan bir kente sahip olunacağını kaydeden Kültür ve Turizm Bakanlığı APK Uzmanı Osman Arık, bunun kente turist kazandıracağını ve ekonomik canlanmayı beraberinde getireceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA