Mersin: Lübnan'dan Yabancıların Tahliyesi

Mersin: Lübnan'dan Yabancıların Tahliyesi

İsrail saldırısı altındaki Lübnan'dan deniz yolu ile Mersin'e getirilen savaş mağdurlarının sayısı 3 bin 145'i buldu.

Mersin: Lübnan'dan Yabancıların Tahliyesi

İsrail saldırısı altındaki Lübnan'dan deniz yolu ile Mersin'e getirilen savaş mağdurlarının sayısı 3 bin 145'i buldu.

Savaştan Mersin'e kaçışın başladığı 17 Temmuz'da ilk gelen 14 kişilik grubu, Lazkiye Limanı ile Mersin arasında turizm amaçlı yolcu taşıyan "Su" isimli deniz otobüsü 103 Arap turist ile birlikte getirdi. Lübnan'ı terk ederek Suriye'ye geçen 4 Fransız, 3 Belçika, 1 Şili, 3 Hollanda, 1 Alman ve 2 Danimarka savaş mağdurunun ardından, Lübnan'daki vatandaşlarını tahliye etmek isteyen ABD, Avustralya, Kanada ve İsveç gibi ülkeler, Türkiye'deki firmalarla anlaşarak tahliye işlemlerine başladı.

İlk toplu geliş, İsveçliler'den oldu. Lübnan'da bulunan toplam 946 İsveçli, savaş bölgesinden uzaklaşmak için Mersin Limanı'nı kullandı. İsveçliler'in tahliyesi sürerken, Kanada Büyükelçiliği girişimde bulundu ve Kanada uyruklu bin 416 kişinin Mersin Limanı'na gelmesini sağladı. Gelen deniz otobüslerinde Kanada ve İsveçliler'in yanı sıra 17'si ABD, 2'si Fransız, 3'ü Dubaili olmak üzere 22 farklı ülkeden savaş mağduru da Mersin'e giriş yaptı.

Çok sayıda yabancı uyruklu insanın yaşadığı Lübnan'dan kaçış için önemli bir durak haline gelen Mersin Limanı'nı kullanan bir diğer ülke Avustralya oldu. Toplam 742 Avustralyalı, kısa sürede Mersin'e ulaştırıldı.

Mersin'e yapılan tahliye işlemleri bugüne kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait Akçakoca deniz otobüsünün yanı sıra Mersin'deki Merlat Denizcilik, Akgünler Denizcilik ve Fergün Denizcilik'e ait deniz otobüsleri ile gerçekleşti.

Lübnan'dan Mersin'e tahliye işlemleri devam ederken, bugüne kadar getirilen yabancı uyruklu savaş mağdurlarının yanı sıra bölgede yaşayan Türkler'in de deniz yolu ile tahliye edilmesi gündemde. Türkler'in Mersin ya da İskenderun limanlarına getirilmesi beklenirken, tahliye edilecekler arasında yer alan ABD vatandaşlarının gelişleri gizli tutuluyor. İsrail'in saldırısı altındaki Lübnan'dan kaçanların büyük bölümünü, Arap asıllı çifte vatandaşlar oluşturuyor.

Kaynak: İHA