Mersin İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay: Bina Yapmayın, Zeytin Dikin

Mersin İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay: Bina Yapmayın, Zeytin Dikin

Mersin'in Mut ilçesi'nde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu'na konuşmacı olarak katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, tarıma destek verilmesi gerektiğini dile getirerek, "Yolların yapılması, yüksek katlı binaların yapılması önemli değil.

Mersin'in Mut ilçesi'nde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu'na konuşmacı olarak katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, tarıma destek verilmesi gerektiğini dile getirerek, "Yolların yapılması, yüksek katlı binaların yapılması önemli değil. Medeniyet o değil. Medeniyet çiftçinin desteklenmesi, tarımın desteklenmesidir" dedi.

Tarihi Karacaoğlan Çınaraltı Parkı'nda yapılan sempozyuma ilçe protokolü ve vatandaşlar katıldı. Festivalde Mut Belediyesi halk oyunları ekibi ile Gazi İlkokulu öğrencilerinin gösterisinin ardından sempozyumda konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, bir kardiyolog olarak, zeytini ve zeytin yağını halka ulaştırmak zorunda olunduğunu belirterek, "Sağlımızı korumak mecburiyetindeyiz. Bütün kurumları hiçbir ayrım yapmadan zeytini ve tarımı desteklemeye çağırıyorum. Başka hiçbir yapmayın, oturup bina yapmayın. Beton ağaç dikmeyin, zeytin ağacı dikin. Hepimizin geleceği, çocuklarımızın geleceği, torunlarımızın geleceği zeytindedir ve zeytin yağındadır. Bütün dünya buna yatırım yapmaktadır. Otomotiv yatırımı önemli değil. Yolların yapılması önemli değil. 9 katlı binaların, 50 katlı AVM'lerin yapılması önemli değil. Medeniyet o değil. Medeniyet çiftçinin desteklenmesi, tarımın desteklenmesidir. Bir ülke tarımı ayakta tutarsa ayakta kalabilir. Yollarla ayakta kalamaz" dedi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ ANTİOKSİDANI

Zeytinin yağının dünyanın en önemli antioksidan olduğunu vurgulayan Karatay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hipokrat, milattan önce 5'inci yüzyılda zeytinyağıyla mide ülseri ve kolerayı tedavi etmiştir. Bağırsaklarımızdaki sıkıntıları götüren soğuk sıkım zeytinyağıdır. Yaşlılarda bağırsaklar çalışmamaya başlarsa beyin de gider. Çünkü bağırsaklarımız ikinci beyin. Maalesef ben biliyorum Mut'tan zeytin alınıp başka markalarla piyasaya sürülüyor. Buna da o kadar çok üzülüyorum ki; mümkün olduğu kadar sahip çıkın. Çiftçiyi ve tarımı desteklemek mecburiyetindeyiz. O zaman hiç kimse bizi yıkamaz, bölemez."

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Yılmaz, Canan Karatay'a hemşehrilik beratı verdi. Daha sonra 1300 yaşındaki zeytin ağacından elde edilen zeytinyağı açık artırmaya çıkarıldı. Zeytinyağı 20 bin liraya alıcı buldu. Canan Karatay ve protokoldekiler Atatürk Bulvarı'nda yabancı plakalı araçlara Mut zeytinyağı hediye etti.