Mersin: Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Mersin: Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi Tarafından Ortaklaşa Düzenlenen '4. Uluslararası Hüseyin Gezer Taş ve Beton Heykel Sempozyumu' Sona Erdi. Kapanış Töreninde Konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Heykelleri Kültür Park ve Atatürk Parkı İçerisindeki En Önemli Noktalara Yerleştireceklerini Söyledi.

Mersin: Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Mersin Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen '4. Uluslararası Hüseyin Gezer Taş ve Beton Heykel Sempozyumu' sona erdi. Kapanış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, heykelleri Kültür Park ve Atatürk Parkı içerisindeki en önemli noktalara yerleştireceklerini söyledi.

Adnan Menderes Bulvarı Yat Limanı içerisinde 6 Kasım tarihinde başlayan sempozyum, bugün düzenlenen törenle sona erdi. Sempozyumun kapanış töreninde konuşan Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Berika İpekbayrak, yaşayan bir sanatçının adının verilmesi dolayısıyla sempozyumun ayrı bir önem taşıdığını ifade etti. İpekbayrak, Hüseyin Gezer'in rahatsızlığı nedeni ile katılamadığı sempozyumun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Rektör Prof. Dr. Süha Aydın ise, konuşmasında, sanatın öneminden söz ederek, sempozyum sayesinde hem kentin hem üniversitenin uluslararası platformda prestij kazandığını, hem de aydınlık yüzlü olan Mersin'e bir şeyler katmış olduğunu söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan da, sempozyumun Mersin'de artık bir örf ve adet haline geldiğini söyledi. Mersin'in Avrupa'da kültür ve sanat dalında önemli merkezlerden birisi haline geldiğini ifade eden Özcan, "Gördüğünüz 20'ye yakın heykel çok küçük paralarla ve büyük emeklerle ortaya çıkıyor" dedi. Yapılan heykellerin Mersin Üniversitesi ile yapılan işbirliğine göre Büyükşehir Belediyesi'ne bırakılacağını dile getiren Özcan, "Bu eserleri 10 kilometrelik Kültür Park ve 200 dönümlük Atatürk Parkı projelerimizde en önemli ve cazibeli noktalara yerleştireceğiz. Hedefimiz, Mersin'e dışardan gelen insanların, Mersin'in ve Mersinliler'in kültür ve sanata ne kadar önem verdiklerini görmelerini sağlamak. Yani Mersin'in her kavşağına, her parkına bu eserleri yerleştirerek, insanlarımızın güzel sanatlar dalında da mutlu olmasını sağlamaya çalışacağız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından sempozyuma katılan sanatçılara ödülleri, Başkan Özcan, Rektör Prof. Dr. Süha Aydın, Yargıtay 8. Ceza Dairesi Üyesi Ahmet Ceylani Tuğrul, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, MTSO Meclis Başkanı İbrahim Kiper, Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan ile Güzel sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berika İpekbayrak tarafından verildi.