Mersin: Gezende Barajı'ndan Uyarı

Mersin: Gezende Barajı'ndan Uyarı

Mersin'in Silifke İlçesi'nde Bulunan Gezende Hidroelektrik Santrali (Hes) İşletme Müdürlüğü, Feyezan Döneminde Baraj Gölünde Birikecek Fazla Suyun Göksu Nehri'ne Bırakılacağını Bildirdi.

Mersin: Gezende Barajı'ndan Uyarı

Mersin'in Silifke İlçesi'nde bulunan Gezende Hidroelektrik Santrali (HES) İşletme Müdürlüğü, feyezan döneminde baraj gölünde birikecek fazla suyun Göksu Nehri'ne bırakılacağını bildirdi.

Gezende HES İşletme Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, baraj gölünün hacminin çok küçük olduğu belirtilerek, "Aktif hacim 65 milyon metreküptür. Bu sebeple feyezan dönemlerinde baraj gölüne gelebilecek fazla suyu elektrik üreterek tüketmek mümkün değildir. Yağışların başlaması ve feyezan dönemine girilmiş olması sebebiyle gelebilecek fazla suyun taşkınlara dönüşüp, can ve mal kaybının önlenmesi amacıyla gerekli tedbirler alınmalıdır" denildi.

Mersin Vali Yardımcısı ve Silifke Kaymakam Vekili Ahmet Beyoğlu, Gezende HES İşletme Müdürlüğü'nün açıklamasında, feyezan zamanında fazla gelen suların Göksu Nehri'ne bırakılacağının ifade edildiğine dikkat çekerek, muhtemel sel baskınlarına karşı gerekli tedbirlerin alınarak herhangi bir aksaklığa sebebiyet verilmemesi hususunda gerekli önlemlerin alınması için kurum ve belediyelere uyarılarda bulundu.