Mersin: Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Mersin'de Toplandı

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Bugün Mersin'de Yaptığı Toplantıda, 26 Mayıs 2001 Tarihinde Oynanan Samsunspor-fenerbahçe Maçına Yönelik Şike İddialarıyla İlgili Olarak "İlgililerin Başvurusu Halinde, Olayın Soruşturma Zaman Aşımına Uğraması Nedeniyle Disiplin Talimatı Hükümlerinin Uygulanmaması" Kaydıyla, Özel Bir Soruşturma Yapılmasını Kararlaştırdı.

Mersin: Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Mersin'de Toplandı

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün Mersin'de yaptığı toplantıda, 26 Mayıs 2001 tarihinde oynanan Samsunspor-Fenerbahçe maçına yönelik şike iddialarıyla ilgili olarak "İlgililerin başvurusu halinde, olayın soruşturma zaman aşımına uğraması nedeniyle disiplin talimatı hükümlerinin uygulanmaması" kaydıyla, özel bir soruşturma yapılmasını kararlaştırdı.

Yönetim kurulu, iddialara ilişkin Hukuk Kurulu raporu üzerinde yaptığı incelemede, söz konusu maçın oynandığı tarihte 1 Kasım 1992 tarihli Futbol Disiplin Talimatı'nın yürürlükte olduğunu, bu talimatın "Hileli ve Danışıklı Futbol Müsabakası" başlıklı 38. ve "Sair Hallerde Menfaat" başlıklı 40. maddelerinin, aynı dönemde yürürlükte bulunan "Soruşturma ve Ceza Zaman Aşımı" başlıklı 68. madde uyarınca, uygulanmasının hukuken mümkün olmadığı görüşünde birleşti.

Yönetim Kurulu, özellikle Fenerbahçe Kulübü'nün somut iddialar henüz ortaya çıkmadan Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) sunmuş olduğu "haklarındaki iddiaların incelenmesi" talebi gözönünde tutularak, Fenerbahçe Kulübü'ne yazı yazılmasını uygun gördü. Olayın geçtiği tarihteki talimat hükümlerini dikkate alarak, 68. madde uyarınca o tarihte 3 yıl olan soruşturma zaman aşımı nedeniyle Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) hukuki sonuçlar doğurmaması kaydıyla Fenerbahçe Kulübü'ne somut iddiaların incelenmesinin talep edip etmediğinin sorulmasına karar verdi.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Şike Araştırma Kurulu'nun 23 Nisan 2006 tarihinde oynanan Samsunspor-MKE Ankaragücü ve 14 Mayıs 2006 tarihinde yapılan Gaziantepspor-Malatyaspor maçlarına yönelik iddiaların soruşturarak hazırladığı ve şike bulgusuna rastlanmadığını belirttiği raporları da onadı.

Yönetim Kurulu, TFF Sağlık Kurulu'nun 21-23 Aralık tarihlerinde İstanbul'da yapılacak Kulüp Sağlık Ekipleri Sürekli Eğitim Programı'na Azerbaycan, Gürcistan ve Kazakistan Futbol Federasyonları'ndan sağlık ekipleri davet edilmesine yönelik talebi de olumlu karşıladı.

Kaynak: İHA