Mersin: Erdemli'de Yeni Bir Mağara Bulundu

Mersin: Erdemli'de Yeni Bir Mağara Bulundu

Mersin'in Erdemli İlçesi'ne Bağlı Elvanlı Beldesi Dağlı Köyü Kuzeydoğusunda Yeni Bir Mağara Bulunduğu Bildirildi.

Mersin: Erdemli'de Yeni Bir Mağara Bulundu

Mersin'in Erdemli İlçesi'ne bağlı Elvanlı Beldesi Dağlı Köyü kuzeydoğusunda yeni bir mağara bulunduğu bildirildi.

Mersin Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Nalçalar Mahallesi'nde bulunan ve Sandalseki adı verilen mağaranın, Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından oluşan Mağara Araştırma Topluluğu (MÜMAT) tarafından Mart ayında keşfedildiği belirtildi. MÜMAT Danışmanı Araştırma Görevlisi Murat Akgöz, Sandalseki Mağarası'nın, Alt-Orta Miyosen yaşlı Karaisalı formasyonu içerisinde KKB-GGD yönlü faya bağlı olarak geliştiğini, GGD yönünde eğimli olarak gelişen mağaranın giriş kısmının oldukça dar ve girişten itibaren ilk 15 metrelik kısmından sürünerek ilerlendiğini söyledi. Mağaranın bu bölümünde hava sirkülasyonundan dolayı herhangi bir damlataş oluşumuna rastlanılmadığını ifade eden Akgöz, "Yüzey sularının taşıdığı materyallerle kaplı olan giriş kısmından ana galeriye ulaşılıyor. Ana galeride son derece yoğun damlataş oluşumları gözlenmektedir. Bu bölümde özellikle makarna sarkıtlar son derece yaygın. Ana galeride, tavanın çökmesi sonucu oluşan büyük bloklar bulunmakta ve bunların üzerleri büyük oranda damlataşlarla örtülü. Ana galeride küçük ölçekli traverten havuzları ve mağaranın son bölümüne doğru perde yapıları gözlenmektedir. Ana galeride yoğun olarak görülen sarkıt, dikit ve sütunlarda gözlenen süt beyazı renk, kireçtaşlarının bol miktarda karbonat içermesinden kaynaklanmaktadır. Ana galeriden dar bir kol şeklindeki son bölüme ulaşılmakta, çöken bloklar ve taşınan malzemelerle kısmen dolan son bölüm oldukça dar ve ancak sürünerek ilerlenebilmektedir" dedi.

Mağaranın ana galerinin bir bölümünde yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında tamamıyla kuru, gelişimini tamamlamış fosil bir mağara olduğunu belirten Akgöz, mağara girişi ve ana galeride bir örümcek türünün yaşadığını, aynı canlıya ait olduğu düşünülen larvaların hemen girişin yakınındaki duvarda bulunduğunu kaydetti. Araştırma Görevlisi Akgöz, ayrıca ana galeride yarasa kolonisiyle karşılaşıldığını belirterek, "Eğimli olarak gelişmiş Sandalseki Mağarası'nın ana galerisinde sıcaklık, Türkiye mağaralarında görülen ortalama sıcaklığın biraz üzerinde 15 derece civarındadır. Ancak teknik malzeme yetersizliğinden dolayı doğru ölçüm yapılamamıştır. Yine aynı nedenden dolayı mağaradaki mutlak nem ölçülememiştir. Mağara, küçük boyutlu olmasından dolayı turistik amaçlı kullanıma uygun görülmemektedir. Yine ortalama sıcaklığın nispeten yüksek olmasından dolayı depolamacılık amaçlı kullanıma da uygun olmadığı düşünülmektedir" diye konuştu.

Murat Akgöz, MÜMAT olarak mağara ve mağara kültürü konusunda kapsamlı ve sürekli bir çalışma yapmak istediklerini, kentin mağara potansiyelini ortaya koyarak, Mersin'in mağara envanterini oluşturmaya çalıştıklarını, bu kapsamda Avrupa Birliği ülkeleri, özellikle Yunanistan, Fransa, İtalya, Almanya ve Macaristan gibi ülkelerdeki ilgili kuruluşlarla birlikte ortak projeler hazırlamayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Mağara keşif ekibinin, Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim elemanları Arş. Gör. Murat Akgöz, Arş. Gör. Meryem Y. Kaplan, Arş. Gör. Özgür Kalelioğlu, MUMAT Topluluğu Başkanı Volkan Kaplan, Fen-Edebiyat Fakültesi'nden topluluk üyeleri Aydın Dikeç, Can Akbulut, İbrahim Bilgiç, Nedime Nalça, Serkan İpek, Tolga Kılıç, Ülcan Ülvay ve Veysi Özdamar'dan oluştuğu bildirildi.

Kaynak: İHA