Mersin: Erdemli'de Öğrencilere Arkeoloji Dersi

Mersin: Erdemli'de Öğrencilere Arkeoloji Dersi

Mersin'in Erdemli İlçesi Esenpınarı Beldesi'nde Tarihi Eserlere Verilen Tahribatla Mücadele İçin 'Arkeolojik Yokoluş' Adlı Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi.

Mersin: Erdemli'de Öğrencilere Arkeoloji Dersi

Mersin'in Erdemli İlçesi Esenpınarı Beldesi'nde tarihi eserlere verilen tahribatla mücadele için 'Arkeolojik Yokoluş' adlı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İlköğretim okulu öğrencilerine yönelik bilgilendirme toplantısında konuşan Mersin Üniversitesi (MEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Arkeoloji Topluluğu (MART) Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit Aydınoğlu, tarihi eserlerin korunmasında herkese büyük görevler düştüğünü söyledi. Aydınoğlu, bölgenin tarihsel ve kültürel zenginlikleri hakkında öğrencilere datavizyon sunumu da yaptığı açıklamasında, tarihi eserlerin olduğu yerlerde define aramak üzere kazıların yapıldığını, hatta dinamitlerin patlatıldığına dikkat çekti.

Tarihi eserlerde altın ya da definenin bulunamayacağını, o eserlerin kendisi birer altın olduğunu ifade eden Aydınoğlu, öğrencilerden gelecek adına eserlere sahip çıkmalarını ve zarar vermek isteyenleri önce ikaz edip, sona da ilgili yerlere şikayet etmelerini istedi. Tarihi eserlerin ülke ve arkeologlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Aydınoğlu, "Yeraltındaki zenginlikler kadar yer üstündeki zenginliklerimize de sahip çıkmalıyız ve korumalıyız" dedi. Aydınoğlu, bölgede tarım alanlarının da yeterince var olduğunu, tarım yapmak için tarihi zenginliğin yok edilmemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Toplantının ardından MART üyesi 25 öğrenci, tarihsel ve külterel değerlerin anlatıldığı bir sergi açtı.

Kaynak: İHA