Haberler

Mersin: Elause Sebaste Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları

Mersin'in Erdemli İlçesi'ne Bağlı Ayaş Beldesi'ndeki Elause Sebaste Antik Kenti'nde Sürdürülen Kazı Çalışmalarında, İmparator Heraklis'e Ait 47 Adet Bizans Definesi, 79 Adet Amfora (Testi) ve 1 Adet Athena Başlığı Figürü Bulunduğu Bildirildi.

Mersin'in Erdemli İlçesi'ne bağlı Ayaş Beldesi'ndeki Elause Sebaste Antik Kenti'nde sürdürülen kazı çalışmalarında, İmparator Heraklis'e ait 47 adet Bizans definesi, 79 adet amfora (testi) ve 1 adet Athena başlığı figürü bulunduğu bildirildi.

Kazı ekibinin başkanlığını yürüten La Sapenza Üniversitesi'nden Prof. Dr. Evgenia Eqnini Schneider, özellikle güney liman bölgesinde ticaret merkezi olduğu tahmin edilen yerleşim biriminde 11 odanın bulunduğunu, bu odalardan birinde milattan önce 6. yüzyılda yaşayan İmparator Heraklis'e ait 47 adet Bizans definesi, 1 adet Athena başlığı figürü, yine aynı bölgede 1 amfora fırını ve 5 metre derinliğinde bir sarnıç içerisinde milattan sonra 7. yüzyıla ait şarap ve zeytinyağı taşımacılığında kullanıldığı sanılan 79 adet amfora bulunduğunu kaydetti. Bölgenin zengin bir tarihe sahip olduğunu, tarihi ve kültürel zenginliklerin kazıların tamamlanmasıyla daha da belirgin olarak ortaya çıkacağını ifade eden Schneider, kazılarda çıkarılan ağırlıklı eserlerin; Roma ve Bizans dönemlerine ait seramik, sikke, küpe tanesi, mimarlıkta kullanılan pergel, iğne, toprak kandiller, pişmiş toprak heykelcikler ve değişik tip-ebatlarda savaş malzemelerinden oluştuğunu belirtti. Schneider, elde edilen tarihi eserlerin Mersin Müzesi'ne teslim edileceğini kaydetti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Bakmadan Geçme

İYİ Parti Rize adayı kim? 2024 İYİ Parti Rize Belediye Başkan adayı Köksal Toptan kimdir? İYİ Parti Osmaniye adayı kim? 2024 İYİ Parti Osmaniye Belediye Başkan adayı Alpaslan Koca kimdir? İYİ Parti Ordu adayı kim? 2024 İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz kimdir? İYİ Parti Niğde adayı kim? 2024 İYİ Parti Niğde Belediye Başkan adayı Naim Erem kimdir? İYİ Parti Nevşehir adayı kim? 2024 İYİ Parti Nevşehir Belediye Başkan adayı kimdir? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 27 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 27 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 27 Şubat Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 27 Şubat 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 27 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! 27 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 27 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 27 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 27 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 27 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 27 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! İYİ Parti Muş adayı kim? 2024 İYİ Parti Muş Belediye Başkan adayı Şerafettin Yatçı kimdir?
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title